Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

Зошто некогаш донесуваме погрешни одлуки?

Време: 12:46

Датум: September 7, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Не морате да бидете искусен психолог за да ја разберете важноста на одлучувањето. Од рано наутро сите донесуваме некакви одлуки – што да облечеме, по кој пат да одиме на работа, што да направиме прво, кога да направиме пауза, на кого да му го понудиме производот, да ја промениме работата или не. Од големите и малите одлуки, секоја влијае на квалитетот на животот.

Што е тоа што го правиме па потоа правиме лоши избори?

Кратко гледаме. Немаме во главата повеќе опции и не мислиме. „Што ако овој избор не е добар? Кој би бил планот Б?“. Размислувајте кој друг избор би бил добар. Одлична помош е советувањето со други кои поминале преку слични сценарија во животот.

Потврда на своите одлуки. Секогаш бараме информации кои ќе ги потврдат нашите верувања, а не сметаме на оние другите. Секогаш сметајте на алтернативата. Обидете се да направите мал тест за вашата одлука или избор да функционира во реалноста. Вистинска работа.

Не водат моменталните емоции. Во одлучувањето често не води моменталната емотивна состојба. Обидете се да се проектирате во наредните десет минути, наредната година или за десет години. Дали би ве „носело“ истото чувство? Или, запрашајте се што би му рекле на пријателот во истата ситуација?

Преголема самодоверба. Сигурни сте 100 проценти во конечниот исход на изборот. Подгответе се и за тоа дека можеби сте погрешиле. Седнете на мирно место и помислете што е тоа што може да тргне во несакан правец.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како се гради добра репутација на работа

  Како се гради добра репутација на работа

  Сигурно имате колега или колешка на работа за кои сите мислат дека се добри. Колку пати ќе слушнете дека некој ги пофалил. Тие работат добро…

 • Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Голем број на граѓани размислуваат за заминување од земјата во потрага во работа, а кога се избира земја за преселување, важно е да обрнете внимание…

 • Три чекори до исполнет живот

  Три чекори до исполнет живот

  Голем број на луѓе, барем понекогаш, се чувствуваат изгубено во животот – како работите да не одат како што треба, работата која ја работат не…

 • Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Овие десет цитати ќе ви ги прикажат најдобрите животни вистини зошто промените и прилагодувањето се важни во животот, но и во работата. 1. Не преживуваат…

 • 24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  Многумина се сложуваат дека Доналд Трамп е подобар бизнисмен отколку претседател. Како претприемач тој се докажа и стана милијардер, а историјата ќе покаже што ќе…

 • Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Многумина се принудени да работат работа која не ја сакаат. Потполно е јасно дека би било полесно ако сите би можеле да ја најдеме работата…

 • Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Часот е 08:50, а вашиот мобилен ви сигнализира дека во 09:00 имате состанок кој сосема сте го заборавиле….имате само десет минути да се подготвите, а…

 • Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Вработените најчесто не сфаќаат навремено дека работното место им виси во воздух и дека е време да се фрлат во потрагата по нова деловна прилика.…

 • Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Прочитајте ги следните седум совети кои ќе ви помогнат да бидете поуспешни во вашата кариера… 1. Парите се важни Кој и да каже дека не…

 • Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Сите барем еднаш во животот сте се нашле во следната ситуација: сте останале без работа, а ви било понудено работно место кое всушност не ви…