Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,300.00 0.04%    GRNT 820.77 1.32%    KMB 5,051.35 0.95%    MPT 37,423.15 1.12%    MTUR 4,600.00 2.22%    OHB 6,426.63 -0.24%    OKTA 4,149.00 4.87%    POPK 14.00 0%    REPL 63,000.00 0%    RZLE 37.00 5.71%    RZLV 72.27 3.24%    RZUS 137.71 -0.25%    SBT 2,000.00 -4.25%    STB 951.72 0.07%    TEL 275.00 0%    TETE 2,224.70 -2.85%    TNB 13,774.92 1.56%    TTK 954.62 0.49%    UNI 2,556.67 0.56%    ZPKO 2,857.00 -0.03%    

Економското заздравување на Европа помогна во резултатите на Adecco

Време: 10:18

Датум: август 11, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Обновувањето на економијата во многу региони на Европа ги наполни во вториот квартал од годината касите на најголемата во светот компанија за човечки ресурси „Adecco Group AG“, пренесува „Ројтерс“.

Приходите на компанијата скокнаа со 5% до 5,97 милијарди евра, додека профитот се зголеми за 1 отсто до 192 милиони евра, објави швајцарскиот концерн со седиште во Глатбруг до Цирих. Консензус прогнозата на аналитичарите беше за малку подобри резултати – добивка од 194 милиони евра и приходи од 6,03 милијарди евра.

„Насекаде гледаме постојан пораст“, изјави главниот извршен директор Ален Дехејз во интервју за „Ројтерс“. Лидерот во индустријата ги нарекува изгледите за следните месеци „позитивни“.

„Дефинитивно сум оптимист отколку пред три или шест месеци“, вели тој.

Особено добро се развива бизнисот на конкурентот на „Manpower“ и „Randstad“ повторно на Пиринејскиот полуостров и Италија, како и на најголемиот единечен пазар – Франција. Таму започнатите структурни промени на пазарот на трудот ги дале своите резултати. „Не гледам причина тоа да престане наскоро“, појаснува директорот на „Adecco“.

За сметка на тоа, сепак расте несигурноста предизвикана од излегувањето на Велика Британија од Европската унија. Приходите во регионот Велика Британија, Ирска и Северна Америка предвид мал пад. „Тоа се должи најверојатно на „Brexit““, признава Дехејз. Тој очекува стабилизација или благо намалување за Велика Британија, но не е значително влошување.

Податоците не се прифатија добро од берзата. Акциите се намалија привремено со речиси 5%. „Adecco“ ги исполни делумно пазарните очекувања, вели „трејдер“. Органскиот раст од 5% бил фрустрирачки. Пазарот очекувал пораст за 5,5 отсто, коментира „Vontobel Bank“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Рускиот гасен гигант „Газпром“ од 1-ви јануари до 15-ти јуни оваа година го зголеми приносот на гас за 9,1 проценти во однос на истиот период…

 • Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Илон Маск тврди дека саботерот успеал да влезе во компјутерите со кои работат вработените и да украде „голем број на осетливи податоци“. Производителот на автомобили…

 • Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Навиките за онлајн купување последниов период добиваат сè поголема популарност помеѓу македонските потрошувачи. Имајќи ги предвид потребите на луѓето, брзиот начин на живот и заштедата…

 • Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Швајцарскиот производител на лекови „Roche Holding“ договорил купувањето на остатокот од „Foundation Medicine“ (FMI) по цена од 137 долари за акција, или вкупно 2,4 милијарди…

 • Битолско кисело млеко – омилениот вкус веќе 66 години

  Битолско кисело млеко – омилениот вкус веќе 66 години

  Наутро или навечер, како закуска или, пак, како додаток на омилените јадења, препознатливиот синоним за освежување, полн, автентичен вкус и полезност за организмот – Битолското…

 • “Google” против “Alibaba”: Американската компанија напаѓа на азискиот пазар

  “Google” против “Alibaba”: Американската компанија напаѓа на азискиот пазар

  Американската компанија “Google” ќе инвестира 550 милиони долари во “JD.com”, главниот ривал на кинеската “Alibaba”, бидејќи американскиот технолошки гигант сака да го зголеми своето присуство…

 • Amazon ќе вработи 1.000 нови лица во Ирска

  Amazon ќе вработи 1.000 нови лица во Ирска

  Американските компании се одговорни за 1 од 10 работни места во Ирска, соопшти „CNBC“. Втората по големина јавна компанија во Америка, „Amazon“, објави дека ќе…

 • „Еуроникел“ ќе го запознае градоначалникот на Кавадарци со планот за реорганизација на „Фени“

  „Еуроникел“ ќе го запознае градоначалникот на Кавадарци со планот за реорганизација на „Фени“

  ГСОЛ, заедно со своето претставништво „Еуроникел“, договара средба со градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, и советниците на Општина Кавадарци, на која ќе ги запознаат со…

 • Heineken ќе ги спасува британските пабови

  Heineken ќе ги спасува британските пабови

  Heineken – втората најголема пивара во светот, објави инвестициски план во вредност од 44 милиони фунти (50,2 милиони евра), кој има за цел да им…

 • “GUAPERIA” нова кампања за лето 2018(фото)

  “GUAPERIA” нова кампања за лето 2018(фото)

  Брендот Bitisiani објави нова, летна кампања во која се претставени најновите парчиња од колекцијата за лето 2018. Парчињата се наменети за момците кои се храбри…