22 мај, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕСупер здрава комбинација која ја чисти кожата и го регулира холестеролот

Супер здрава комбинација која ја чисти кожата и го регулира холестеролот

SpicedOatmealShake1-copy-1024x682

Оваа едноставна комбинација благотворно делува на организмот и го забрзува слабеењето.

Циметот главно се додава во колачите или напитоците за поубав вкус. Сепак, доколку сакате да ја направите најздравата мешавина додадете го во јогуртот. Најдобро е да користите јогурт со низок процент на масти и што поквалитетен цимет.

Резултатите од научните истражувања покажаа дека половина лажица цимет на ден може да го намали нивото на шеќер во крвта и се препорачува како превентива за дијабетес тип 2. Исто така, експертите тврдат дека циметот може да го намали зголеменото ниво на лош холестерол и триглицериди, а воедно да ја исчисти вашата кожа.

Мешавината од цимет и јогурт е добра за здравјето, но и витката линија. Консумирајте ја оваа смеса една недела и ќе бидете воодушевени од резултатите.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП