среда, 1 февруари 2023
ПочетнаКУЛТУРАЛазар Ристовски ќе го игра Цар Самоил

Лазар Ристовски ќе го игра Цар Самоил

lazar-samoil

Познатиот актер Лазар Ристовски ќе го толкува историскиот лик на Цар Самоил во македонски филм на Антонио Митриќески, потврди во саботата овој моќен и извонреден актер на прес-конференција што се одржа во хотелот „Инекс-Горица“, Охрид Филм Фест- Фестивал на ангажиран филм, што се одржува од 10-ти до 15-ти јуни во Охрид.

Актерот Лазар Ристовски е ексклузивен гостин на „Охрид Филм Фест“ и присуствуваше на отворањето на Фестивалот што се одржа вчера во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид.

Стартот го означи филмот „Од другата страна“, филм во кој во главна улога се појавува овој извонреден актер. На самото отворање на фестивалот, заменик на градоначалникот на Охрид, Ангел Јанев му врачи награда – Византиски крст со филингранска изработка на Лазар Ристовски, за извонредниот придонес во балканската кинематографија што овој актер го остави како белег со неговите многубројни улоги во филмовите.

Ристовски одговарајќи на новинарски прашања, зборуваше за неговиот пристап и однос кон многубројните улоги.

„Мене скапо ме чинеше глумата. Некои актери доаѓаат насмеани, ќе ја одиграат улогата и ќе си заминат, додека јас доаѓав најмалку еден час порано, се подготвував за секоја улога. По претставите ние актерите одиме во бифето на театарот, каде се релаксираме по секоја претстава. Затоа и го оставив театарот пред осум години, ми требаше многу енергија, па го одбрав филмот“, рече Ристовски кој во кариерата има остварено импозантна бројка од четири илјади претстави.

„Ми претставува особена чест што ќе го играм Цар Самоил, особено што моите корени се од Македонија“, рече Ристовски, откривајќи ја веста за новиот филм што треба да се снима на овие простори.

Ристовски смета дека јазикот претставува пречка за глумење во странски филмови, но дека тој и не е толку пресуден и дека очите, преку кои се гледаат емоциите се најважни, бидејќи преку нив се се гледаат емоциите.

„Меѓу глумење ‘пијани Руси’ во Холивуд и улогите дома, јас одбрав да останам на овие простори. Инаку фестивалите никогаш не се доволни, секогаш има место за уште еден, а овој фестивал му е потребен на овој прекрасен град, посебно што се работи за ангажиран филм“, рече Ристовски и додаде дека се радува што стартува еден ваков фестивал и оти директорката на „Охрид Филм Фест“, Сунчица Уневска ќе ја има секогаш неговата поддршка.

Фестивалот за ангажиран филм „Охрид Филм Фест“ го живее вториот ден од неговото прво издание и тој ќе продолжи со прикажување со по три до пет проекции секоја вечер. На втората вечер ќе бидат прикажани три долгометражни и два кратки филма.

Втората фестивалска вечер во неделата стартува со документарниот филм „Охридско езеро“ што е дел од програмата „Охрид на филм“. Оваа програма е направена специјално за Охрид, програма посветена на градот и на филмовите кои се снимени за Охридско езеро и за Охрид.

Следува долгометражниот иранско–германски филм „Сонита“ во кој се збори за 18-годишна девојка, илегален имигрант од Авганистан, којашто живее во Техеран и која наидува и се бори со сите пречки што ги носи нејзината професија на пејачка.

„Црн куфер“ е ирански краток филм од четири ипол минути, а по него следи босанскиот долгометражен филм „Наша секојдневна приказна“ на Инес Тановиќ. Во овој филм семејството Сушиќ, живее босански живот. Неговиот син е воен ветеран, а ќерката го напушта Сараево. Проблемите следат откакои нивната мајка открива дека е тешко болна.

Втората вечер ќе заврши со долгометражниот мексичк-американски филм „Земјата на Картел“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП