Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

Започна производството на новиот BMW M5 (фото)

Време: 15:44

Датум: декември 4, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Првиот сериски примерок од новата најмоќна „петка“ излезе од фабриката на „BMW“ во Динголфинг.

Покрај фотографиите на моќниот „M5“, кој пристигнува од фабриката во јужна Баварија, потсетуваме дека станува збор за автомобил со 4.4 литарски „M TwinPower Turbo V8“ мотор кој произведува 600 коњски сили (441 kW), додека максималниот вртежен момент е 750 Nm.

Погонската единица е поврзана со осумбрзински автоматски менувач, а моќта се пренесува на сите 4 тркала.

Кога станува збор за перформансите, тие се импресивни. Oд 0 дo 100 km/h новиот „BMW M5“ забрзува за само 3,4 секунди, додека за забрзувањето до 200 на час му е потребно 11,1 секунди.

Автомобилот стандардно се испорачува со електронски ограничена максимална брзина од 250 km/h, но лимитот може да се подигне на 305 km/h доколку купувачот го нарача своето возило си изборниот пакет „M Driver“.

Најголем новитет во „BMW M5“ e „xDrive“ системот со погона на сите 4 тркала. Овој систем е поврзан со активниот „М“ диференцијал и нуди неколку можности на возачот, вклучувајќи ја и опцијата на традиционалниот погон на задните тркала.

Што се однесува до каросеријата, хаубата е изработена од алуминиум, а кровот е од пластика со засилени јаглеродни влакна. Автомобилот е нешто полесен благодарејќи на ова, но и со другите конструктивни решенија, па така масата (и покрај „xDrive“ системот за погон на сите тркала) изнесува 1.855 kg, што значително е помалку од претходниот „BMW M5“.

Најновиот „BMW M5“ имаше светска премиера на авто-саемот во Франкфурт во септември, а првите произведени примероци се наменети за купувачите на европскиот пазар.

Сепак, испораките на овој автомобил, кој во Германија чини од 117.900 eвра, планирани се дури за март 2018-та, а покрај домашниот пазар, најпрво ќе се појави во продажните салони во Велика Британија и САД.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • BMW создава траса за автономни возила во Чешка

  BMW создава траса за автономни возила во Чешка

  „BMW“ планира да инвестира над 100 милиони евра на тест пат за автономни автомобили и електрични возила, кој ќе биде изграден во Чешка. Се предвидува…

 • Land Rover го крие новиот Defender поради страв од кинезите

  Land Rover го крие новиот Defender поради страв од кинезите

  Наследникот на легендарниот теренец ќе биде претставен во 2018-та, а „Land Rover“ ќе ја прескокне вообичаената фаза за прикажување на концептно возило, затоа што стравува…

 • Hyundai и Kia планираат 38 еколошки модели

  Hyundai и Kia планираат 38 еколошки модели

  „Hyundai“ и другиот корејски бренд кој е негова сопственост – „Kia“, планираат да лансираат 38 електрични и хибридни модели во следните 8 години, првите 7…

 • Стартуваше продажбата на Polo GTI зa 2018-та 

  Стартуваше продажбата на Polo GTI зa 2018-та 

  Во Германија започна продажбата на новата генерација на моделот „Polo GTI“, кој во таа земја чини од 23.950 eвра. Спортската верзија на популарниот градски хечбек…

 • Citroën C3 Aircross ја доби наградата AUTOBEST 2018

  Citroën C3 Aircross ја доби наградата AUTOBEST 2018

  Во конкуренција помеѓу 6 финалисти, новиот компактен SUV Citroën C3 Aircross го однесе трофејот Autobest 2018 за « Best Buy Car of Europe 2018». Од…

 • Mini може да стане производител само на електрични автомобили

  Mini може да стане производител само на електрични автомобили

  Многу е веројатно во блиска иднина „Mini“ да стане бренд кој ќе произведува само електрични возила, но одлуката за тоа ќе се донесе во почетокот…

 • Спортска Škoda Fabia Limited Edition со 125 „коња“ (фото)

  Спортска Škoda Fabia Limited Edition со 125 „коња“ (фото)

  Чешкиот производител ги објави техничките податоци и фотографии од спортската верзија на својот поткомпактен хечбек. Наместо новата „RS“ верзија, „Škoda“ на купувачите им понуди ограничена…

 • Audi Sport започнува со производство на електрични автомобили во 2020-та

  Audi Sport започнува со производство на електрични автомобили во 2020-та

  Од 2020-та година германската компанија „Audi“ и нејзината поделба „Audi Sport“ ќе започнат со производство на целосно нова палета спортски автомобили опремени со електрични мотори.…

 • Познат е ентериерот на новата G-Class (фото)

  Познат е ентериерот на новата G-Class (фото)

  Германскиот премиум бренд „Mercedes-Benz“ официјално го обелодени ентериерот на новата генерација на „G-Class“. Премиерата на култниот модел ќе се одржи на саемот во Детроит во…

 • Toyota ја менува генерацијата на ривалот на BMW Series 5

  Toyota ја менува генерацијата на ривалот на BMW Series 5

  Големиот седан „Toyota Avalon“ седан не е достапен во Европа, но тоа е предводникот на јапонскиот бренд во САД. Сега компанијата се подготвува за ослободување…