Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 540.00 -1.82%    ALK 7,350.00 -0.51%    BESK 10,300.00 0%    CEVI 912.00 0%    FERS 57,750.00 -2.94%    GRNT 801.00 -2.95%    KJUBI 1,400.00 -2.78%    KMB 2,700.00 0%    LOTO 600.00 0%    MPT 26,900.00 -0.37%    MTUR 4,224.00 3%    OHB 4,851.54 -0.17%    REPL 54,800.00 0.37%    RMDEN11 96.00 -0.62%    RMDEN13 96.40 1.47%    RMDEN15 95.00 0.05%    STBP 600.00 -0.17%    TETE 1,938.00 4.76%    TNB 13,500.00 -0.01%    TTK 816.00 0.38%    UNI 1,905.00 0%    ZPKO 2,600.00 -2%    

Mладата репрезентација беше декласирана од Австрија

Време: 17:14

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Фудбалската репрезентација на Македонија, играчи до 21 година, попладнево во Скопје доживеа тежок пораз од Австрија 0:4 (0:3) во квалификациите за пласман на Европското првенство. По овој пораз, селекцијата до 21 година останува на делба на последната позиција во Групата 7 со само 3 бода, колку што има и Гибралтар, и по четири одиграни натпревари, ги загуби шансите за висок пласман.

Младата репрезентација одигра уште еден лош натпревар далеку од стандардите за еден квалификациски дуел и сосема заслужено доживеа убедлив пораз.

Избраниците на Благоја Милевски дејствуваа конфузно во дефанзивата, се мачеа во организацијата на играта поради што неколкуте шанси што ги имаа дојдоа по прекините. Австријците мошне искусно знаеја да ги казнат сите пропусти во играта на Македонија.

Изгледаше дека Македонија може да го избегне третиот пораз во низа по обидот на капитенот Чешмеџиев во раната фаза на мечот. Слободниот удар, кој го изведе капитенот со прекрасна парада, го одбрани Гартлер.

Австријците потоа ја презедоа играта и започнаа да ги казнуваат грешките на македонските фудбалери.

Јакуповиќ постигна убав гол во 12. минута, потоа на 2:0 во 26. зголеми Хонсак, а Лајмер во 36. минута го постигна третиот гол.

Во финишот на првиот дел Македонија не реалзиира две шанси преку Елмас и Амановиќ.

Во второто полувреме, во 54. минута, недоразбирањето во одбраната на Македонија го искористи Јакуповиќ, кој го постигна својот втор гол.

До крајот на мечот Австрија имаше две чисти шанси да ја зголеми предноста, а Македонија не искористи три за да го намали поразот.

Абаз не реализира во 65.минута, неговиот удар заврши крај голот, потоа Исени во 84. минута промаши пенал, односно австрискиот голман го одбрани неговиот удар, а обидот на Стојановски во последната минута заврши крај голот.

Македонија дуелот го заврши со ирач помалку бидејќи Костадинов во 80. минута го доби вториот жолт картон.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Утре без вода ќе останат Ракотинци, Добри Дол и Сопиште

  Утре без вода ќе останат Ракотинци, Добри Дол и Сопиште

  Корисниците од селата Ракотинци, Добри Дол и Сопиште утре, 22 ноември, ќе останат без вода. „По добиеното известување од ЈП Водовод и Канализација, ги известуваме…

 • Грција ги зголеми своите предвидувања за буџетскиот суфицит во 2017-та и 2018-та

  Грција ги зголеми своите предвидувања за буџетскиот суфицит во 2017-та и 2018-та

  Грција очекува да ги надмине своите цели за буџетски вишок веќе трета година по ред во 2018-та година, изјави висок претставник. Ова може да помогне…

 • Ќе се роди ли најголемиот хотелски оператор во Шпанија?

  Ќе се роди ли најголемиот хотелски оператор во Шпанија?

  Шпанскиот хотелски синџир „Barceló“ предложи да го купи локалниот конкурент „NH Hotel Group“ за 7,08 евра за акција – 27% премија во однос на просечната…

 • Луксузната вила Piccolomini (фото)

  Луксузната вила Piccolomini (фото)

  Сместена во срцето на Тоскана, во Сиена, прекрасната вила „Piccolomini“, која беше луксузен бутик хотел до неодамна, ставена е на продажба по цена од 3,5…

 • Нов извршен директор на МЗТ е Тони Грнчаров

  Нов извршен директор на МЗТ е Тони Грнчаров

  Поранешниот капитен и кошаркарот кој прв го крена шампионскиот пехар во историјата на МЗТ Скопје Аеродром, Тони Грнчаров, ќе биде нов извршен директор на клубот.…

 • 24-часовен штрајк на атинското метро

  24-часовен штрајк на атинското метро

  Вработените во атинското метро почнаа 24-часовен штрајк против плановите на владата да ja приватизира компанијата. Изминатите недели работниците го блокираа метрото на неколку часа. Тие…

 • Владата обезбеди книги на македонски јазик за дел од основните училишта во Србија

  Владата обезбеди книги на македонски јазик за дел од основните училишта во Србија

  По барање на Македонскиот национален совет на македонските национални заедници (НСМНЗ) во Република Србија, Владата на Република Македонија обезбеди книги и литература на македонски јазик…

 • Турски ИКТ-компании заинтересирани за инвестирање во Македонија

  Турски ИКТ-компании заинтересирани за инвестирање во Македонија

  Турски ИКТ-компании и производители на мебел се заинтересирани за производство во Македонија, кое би се извезувало во ЕУ. Интересот следува по учеството на саемот во…

 • Marvell сака да го купи производителот на чипови Cavium

  Marvell сака да го купи производителот на чипови Cavium

  Американската компанија „Marvell Technology“ испрати понуда за купување на производителот на чипови „Cavium“ чија вредност изнесува околу 6 милијарди долари. Евентуалната зделка ќе ја зајакне…

 • Поради седум смртни случаи „Икеа“ повлече 29 милиони парчиња мебел

  Поради седум смртни случаи „Икеа“ повлече 29 милиони парчиња мебел

  Шведската компанија „Икеа“ повторно најави повлекување на 29 милиони парчиња мебел, откако се случи нов смртоносен случај, седми по ред, во кој пред неколку месеци…