Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Повикани сте на интервју за работа? Овие пет нешта ќе ви помогнат да си ги зголемите шансите

Време: 13:08

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Интервјуто за работа е ситуација за која треба добро да се подготвите, а добрите совети понекогаш не се доволни.

Лоу Адлер, автор на книгата „The Essential Guide for Hiring & Getting Hired“ објави корисен текст во кој ги наведува петте совети кои би требало да ги примените при интервјуто за работа.

Престанете да наведувате општи факти за себе, како „добро ги решавам проблемите“ или „јас сум вистинскиот тимски играч“. Таквите општи изјави се забораваат и игнорираат. Лицето кое ве интервјуира повеќе го интересираат конкретни примери врз чија основа може да ги оцени вашите способности.

Никогаш не зборувајте дека немате слабости. Сите имаат слабости. Ако отворено ги признаете вашите слаби страни, тоа говори дека имате волја да се поправите и усовршите.

На прашањата не одговарајте ни предолго ни прекратко. На интервјуто не ве оценуваат само врз основа на квалитетот на содржината туку и според квалитетот на презентацијата. Најдобри се одговорите кои траат околу една минута. Пократките одговори сугериираат дека ви недостасува способност, интерес, додека предолгите одговори ќе го заморат слушателот.

Не поставувајте веднаш прашања за погодностите и уловите на работа бидејќи така ќе оставите негативен впечаток. Лицето кое ве интервјуира може погрешно да ве разбере и да заклучи дека се грижите само за она што ќе го добиете а не за тоа како ќе работите.

За време на разговорот за работа не гледајте во својата биографија. Тоа може да биде знак дека сте нервозни или дека вашата приказна не е точна па само го читате напишаното што претходно сте го измислиле. Вашиот соговорник од вас очекува досегашното искуство да го знаете напамет.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дали сте доволно борбени и упорни трагајќи по успехот?

  Дали сте доволно борбени и упорни трагајќи по успехот?

  Екипата на „Бизнис Инсајдер“ одлучи на едно место да ги собере прашањата кои ќе ви помогнат да откриете дали сте доволно упорни и борбени а…

 • Ве озборуваат на работа? Не грижете се, постои едноставно решение

  Ве озборуваат на работа? Не грижете се, постои едноставно решение

  Сигурно некогаш сте биле во прилика да бидете озборувани. Најдоброто што можете да го направите во тој случај е да му пријдете на колегата и…

 • Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

  Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

  Денес многу млади стекнуваат основни или дополнителни компјутерски вештини преку завршени обуки, тренинзи и курсеви. Ваквото неформално образование е од голема корист за сите оние…

 • Дали колегите од работа ја загубиле довербата во вас

  Дали колегите од работа ја загубиле довербата во вас

  „Доколку ви се случи ова, вашата кариера ќе доживее неочекувана стагнација“, вели Лин Тајлор експерт за човековите потенцијали. Томку поради тоа е важно да знаете…

 • 7 грешки кои најчесто ги прават младите вработени

  7 грешки кои најчесто ги прават младите вработени

  Со вработувањето доаѓаат сигурноста и мирот, но не престанува учењето. Всушност, учењето е на самиот почеток. За да не бидете дел од оние кои прават…

 • Како да станете незаменливи на работното место

  Како да станете незаменливи на работното место

  Некои работодавци живеат со идејата дека сите вработени се лесно заменливи. Вистина е дека секогаш постои некој кој може да ја преземе одговорноста која ја…

 • Никогаш доста од пријатели – Зошто е добро да имате пријател на работа?

  Никогаш доста од пријатели – Зошто е добро да имате пријател на работа?

  Никогаш доста од пријатели. Без оглед дали станува збор за пријател од вашата населба, училиштето, теретаната, па дури и работата. Еве неколку причини зошто е…

 • Како да одберете соодветна фотографија за вашето CV?

  Како да одберете соодветна фотографија за вашето CV?

  Доколку сте во потрага по работа, сигурно веќе имате напишано CV. Сепак, дали вашата фотографија е соодветна и што е тоа што со неа го…

 • Навики кои создаваат незадоволство, ослободете се од нив

  Навики кои создаваат незадоволство, ослободете се од нив

  Обвинувањето на другите, фанатичната желба за контрола, фалењето и животот во минатото се рецепти за незадоволство на работа и во животот воопшто, а тие навики…

 • Како да разговарате со клиентите?

  Како да разговарате со клиентите?

  Знаете дека купувачот е „крал“, па секогаш треба да му удоволите. Затоа би било добро да ги запомните овие наши совети кои ќе ви помогнат…