Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,998.40 -0.03%    GRNT 820.00 0.49%    KMB 3,323.14 -0.67%    MKSD 239.00 19.5%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,199.00 -0.02%    OHB 5,050.00 0%    OKTA 3,700.00 2.78%    RMDEN16 94.80 0%    RZLV 53.00 -1.05%    RZUS 134.00 -0.56%    SBT 2,101.00 -1.82%    STB 940.57 0.06%    STIL 144.97 -0.02%    TEL 300.00 1.35%    TETE 2,170.00 2.79%    TPLF 1,627.92 4.65%    

Едноставна менаџмент тајна

Време: 13:39

Датум: август 9, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Заборавете на она што сте го научиле во книгите по менаџмент. Има навистина само еден начин да се осигурате дека секој од вашиот тим дејствува.

Менаџмент книгите грешат. Сите тие се обидуваат да ви кажат како да управувате со луѓето.

Невозможно е да се управува со луѓето, можете да управувате само со поединци. А бидејќи поединците се разликуваат еден од друг, тоа што се работи со еден поединец, не може да се работи и со друг. Некои поединци цветаат на пофалби, други се чуствуваат непријатно кога ќе ги издвојат. Некои поединци гледаат се во парите, други се базираат на предизвикувачки задачи. На некои им е потребно менторство, други сакаат дозвола да работат сами.

Трикот е да се управуваат поединците на начин на кој тие сакаат да бидат управувани, а не на начинот на кој вие сакате да управувате. Единствениот начин да го направите ова е да прашувате.

На вашиот прв (или секој нареден состанок) прашувајте:

– Како сакате да бидете управувани?

– Што можам да направам да ви помогнам да дејствувате?

– Кој тип на менаџирање ви оди на нерви?

Слушајте ги внимателно одговорите и адаптирајте го вашиот тренинг, мотивација, компензација, спрема потребите на поединецот.

Понекогаш поединецот не чека да прашате, тој или таа сами си кажуваат за што се работи. Нажалост, повеќето луѓе не се толку храбри и останува на вас да дознаете како да го извлечете најдоброто од нив.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Зошто сме поефикасни кога имаме повеќе обврски

  Зошто сме поефикасни кога имаме повеќе обврски

  Ако имате премногу обврски и растегнати сте на повеќе страни, стравот дали ќе успеете се да постигнете е главно неизбежен. Меѓутоа, научниците откриваат дека лицата…

 • Како да изградите мрежа на соработници?

  Како да изградите мрежа на соработници?

  Шаци Висрам е жена претприемач која успешно се занимава со бизнис од органски производи. Подолу во текстот, таа дава совети како да развиете мрежа на…

 • Финансиска стратегија: Како да создадете семеен буџет?

  Финансиска стратегија: Како да создадете семеен буџет?

  Создавањето семеен буџет е многу важна финансиска стратегија за оние кои сакаат да постигнат финансиска слобода и економска стабилност. Без разлика дали вашите месечни приходи…

 • Жените или мажите – Кој носи подобри бизнис одлуки?

  Жените или мажите – Кој носи подобри бизнис одлуки?

  Кога станува збор за работата, жените секако дека можат да им парираат на мажите на високите позиции, а многу често знаат да бидат и поуспешни…

 • Предностите од учењето на друг јазик

  Предностите од учењето на друг јазик

  Учењето на јазици е многу корисно, особено ако планирате да живеете во странство или сакате да патувате. Постојат многу предности од учењето странски јазици, а…

 • Ворен Бафет: Најдобар совет за сопствениците на мали бизниси (видео)

  Ворен Бафет: Најдобар совет за сопствениците на мали бизниси (видео)

 • Започнете самостоен проект без да дадете отказ од моменталната работа

  Започнете самостоен проект без да дадете отказ од моменталната работа

  Сакате да започнете со некој свој проект, но не сакате да дадете отказ на работа? И тоа е можно, иако често се чини дека е…

 • Како да ризикувате за да напредувате?

  Како да ризикувате за да напредувате?

  Илезете од кутијата: Успешните луѓе не се кријат во зоната на удобноста туку ги тестираат своите граници, се соочуваат со стравовите и ризикуваат – се…

 • Со помош на оваа јапонска техника можете да заштедите третина од платата

  Со помош на оваа јапонска техника можете да заштедите третина од платата

  Постои јапонска техника стара сто години која може да ви помогне во водењето нa сметка за трошоците и во тоа како да заштедите пари, а…

 • Со овие трикови ќе станете поорганизирани

  Со овие трикови ќе станете поорганизирани

  Колку и да сакате да бидете организирани, понекогаш е тешко да одвоите време за обврските и да им се посветите на важните работи. Тогаш, што…