Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,595.80 0.62%    BESK 11,000.07 -0.92%    KMB 2,800.00 -0.01%    MKSD 232.00 0%    MPT 28,032.26 -0.95%    OHB 5,367.09 -1.52%    REPL 52,500.00 -0.23%    RZLV 45.00 0%    RZUS 129.00 1.57%    SBT 2,180.00 -2.64%    STB 940.91 -0.33%    STBP 680.00 0%    TEL 274.50 0.92%    TNB 13,300.00 -1.48%    TTK 828.00 0.12%    

Spotify дебитира во Xbox One

Време: 12:11

Датум: август 9, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Microsoft“ и „Spotify“ ги здружија силите за да им овозможат на корисниците на конзолата „Xbox One“ да проследува музика додека играат игри, пишува „CNN Money“.

Двете компании објавија дека гејмерите сега можат да пуштаат песни од „Spotify“ директно од своите конзоли.

Во пост на својот блог на стриминг услугата Мајкл Ериксон, продукт директор на „Spotify“, коментира дека корисниците на „Xbox“ одамна сакаат да им биде дадена можност да си креираат плејлисти во „Spotify“, на чија позадина ќе играат.

Корисниците на „Spotify“ можат да ја превземат апликацијата од продавницата на „Xbox One“ и да ја контролираат музиката од други уреди, за да избегнат прекини на играта. Стриминг услугата исто така има подготвено и специјална колекција од „саундтраки“ на игри.

„Spotify“ се приклучува кон редица други услуги, како „Netflix“, „Hulu“, „HBO“ и „Pandora“ кои веќе се достапни за „Xbox One“.

Рич Гринфилд, аналитичар од „BTIG Research“, тврди дека потегот е начин „Spotify“ да ги извршуваат своите амбиции во областа на видео содржините.

„Spotify нема да биде само за музика“, коментира тој. „Таа троши повеќе и фокусира повеќе напори во видеото“.

Во последните неколку години „Spotify“ создаде неколку оригинални видео серијали, кои можат да бидат видени во стриминг платформата.

Истовремено трансакцијата е важна и за „Microsoft“.

„„Microsoft“ сака да поминувате повеќе време на вашиот „Xbox““, посочува Гринфилд. „Сето ова е поврзано со желбата да се остане во нивниот екосистем“.

„Microsoft“ објави партнерството со „Spotify“ уште во мај, наведувајќи дека музичката стриминг апликација ќе се појави во „Windows Store“ во текот на летото. Сега таа може да биде симната од корисниците на „Windwos 10“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Македонските инженери дел од моторот што ја движи Европската унија

  Македонските инженери дел од моторот што ја движи Европската унија

  Комората на овластени архитекти и овластени инженери на Република Македонија и покрај тоа што не е голема, сепак има огромна предност во тоа што сите…

 • Пазарната капитализација на Microsoft надмина 600 милијарди долари

  Пазарната капитализација на Microsoft надмина 600 милијарди долари

  Пазарната капитализација на американскиот технолошки концерн „Microsoft“ за прв пат од 3-ти јануари 2000-та година, надмина 600 милијарди долари, објави „MarketWatch“. Претходно, овој праг беше…

 • ЕК започна истрага за увозoт на кинески електрични велосипеди

  ЕК започна истрага за увозoт на кинески електрични велосипеди

  Европската комисија започна истрага за увозот на електрични велосипеди од Кина, поради што Пекинг го предупреди Брисел да не дејствува со протекционизам, објави „Ројтерс“. Европската…

 • Луксузниот Terre Blanche Hotel Spa Golf Resort (фото)

  Луксузниот Terre Blanche Hotel Spa Golf Resort (фото)

  „Terre Blanche Hotel Spa Golf Resort“ се наоѓа во Прованса, на само 35 минути одалеченост од Кан и 45 минути од Интернационалниот аеродром во Ница……

 • Дали Polestar ќе направи караван?

  Дали Polestar ќе направи караван?

  Првиот модел на „Polestar“, едноставно именуван „Polestar 1“, кој дебитираше оваа недела, го привлече вниманието, не само од симпатизерите на помоќните и динамични верзии на…

 • Граѓаните најмногу ги бараат потрошувачките и станбените кредити

  Граѓаните најмногу ги бараат потрошувачките и станбените кредити

  Вкупното кредитирање на фирмите и на граѓаните во септември е намалено за 0,3 отсто, но на годишно ниво е забележан раст од 4,3 проценти, покажуваат…

 • Во 2018 Болт ќе започне со фудбалска кариера

  Во 2018 Болт ќе започне со фудбалска кариера

  Легендарниот Јусеин Болт, најбрзиот човек во светот, потврдил дека откако стави крај на својата кариера во атлетиката дека ќе се активира во фудбалот. Повеќекратниот светски…

 • Nintendo останува на врвот по продажба на хардвер за игри

  Nintendo останува на врвот по продажба на хардвер за игри

  Јапонската технолошка компанија „Nintendo“ беше во можност да ја предводи индустријата за видео игри по продажба на хардвер во септември. Ова е ветувачки знак за…

 • 666 – Толку во моментов должат Американците

  666 – Толку во моментов должат Американците

  Дефицитот во американскиот буџет во последната даночна година, која заврши на први октомври, достигна 665,7 милијарди долари. Како што пренесува Блумберг, вака големата сума се објаснува…

 • P&G успеа да ги исполни очекувањата за добивка и продажба

  P&G успеа да ги исполни очекувањата за добивка и продажба

  „P&G“, најголемиот производител на производи во светот, ги надмина проценките на „Вол Стрит“ за своите профит и продажба. Релативно послабата продажба сепак најверојатно ќе му…