Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,805.85 0.15%    BESK 13,000.00 0%    GECK 300.00 -49.58%    GRNT 839.48 -0.78%    KMB 2,850.55 1.88%    MABI 1,000.00 0%    MKSD 300.00 0%    MPOL 277.00 6.54%    MTUR 4,500.00 0%    OHB 6,300.00 3.14%    PKB 14,500.00 0%    RMDEN08 95.20 -2.86%    RZUG 19.00 0%    RZUS 159.27 -0.46%    SBT 2,000.00 -0.18%    SKON 1,400.00 0%    STB 942.42 0.11%    STIL 142.69 1.11%    TEL 284.00 0.77%    TNB 13,017.36 -2.12%    TPLF 1,697.50 -0.15%    TTK 844.04 2.72%    

Интервју со Виктор Устијаноски, сопственик на Укион

Време: 12:33

Датум: јуни 2, 2016

Категорија: ИНТЕРВЈУ

ukion1

УКИОН ДООЕЛ е интернет ориентирана компанија основана со визија да понуди едноставност во интернет работењето.

1. Кои се услугите кои ги нуди Укион?

Нашето работење покрива комплетни интернет услуги од: регистрација на домени, бизнис хостинг, SSL сигурносни сертификати, развој и изработка на едноставни и комплексни веб страни, веб апликации, custom (по мерка) и месечни веб продавници и интернет маркетинг.

Вистински тренд и потреба за сите бизниси се UKION SHOPS интернет продавниците со месечна претплата (www.ukion.mk), достапни веќе од 1240 денари / месечно + 18% ДДВ, со договор од 12 и 24 месеци, кои се добиваат по систем “клуч на рака” (се вклучено во цена), поврзани со сопствена сметка во банка, се активираат брзо и лесно и овозможуваат секоја компанија со леснотија да активира и управува своја интернет продавница.

2. Што Ве мотивираше да започнете бизнис во оваа област?

Претприемачкиот дух и сонот за изградба на голема компанија од светски размери. Покрај моето образование, Дипломиран економист на Департман Менаџмент – Економскиот факултет во Скопје, од секогаш сум се восхитувал на претприемачи кои успеале да развијат глобално познати корпорации, па логично беше да го следам својот сон и да основам сопствена ИТ компанија. Дури и името на компанијата е избрано во таа насока: Устијаноски ON (стартува или започнува) со што го добивме името УКИОН кое се надевам ќе прерасне во препознатлив и глобален ИТ бренд.

ukion

3. На пазарот сте од 2009 година, со какви предизвици се соочивте во досегашното работење?

Секој мал бизнис се соочува со голем број предизвици и проблеми од најразлична природа, во прилог ќе ги наведам најзначајните за кои се надевам ќе им помогнам на новите бизниси полесно да ги препознаат и соочат со истите.

– Административни и финансиски предизвици – На секој бизнис им е потребен константен финансиски прилив за раст. Ненавремена наплата или нецелосна наплата ги нарушува планираните можности за развој. Растот и развојот е клучен фактор за конкурентската одржливост. Во тој случај флексибилноста е клучна за брза и ефикасна трансформација на компанијата и потрага по клиенти кои ќе носат одржлив развој за бизнисот на долг рок.

– Менаџирање на Време – Времето е премногу значаен ресурс на малите бизниси и неговото менаџирање е клучно за успехот на компанијата. Сопственикот на малиот бизнис на почетокот е инволвиран во секој сегмент од работењето. Најчесто се случува сопственикот да работи и повеќе од 16 часа на ден за да може да ги исполни сите обврски, при што со тек на време бизнисот станува зависен од самиот сопственик и се се сведува на извршување на тековни обврски без планирање и проекција на растот на компанијата. Понатаму, секое подолго отсуство на сопственикот значи нарушување на бизнисот и затоа е потребно градење на тим или користење на надворешни соработници за да може сопственикот да се насочи кон остварување на стратешките цели на компанијата.

– Одржлива конкурентност – Сопствениците на мали бизниси најчесто се толку зафатени, што со тек на време забораваат да останат во чекор со она што е ново и актуелно во нивниот сектор. Затоа малиот бизнис треба постојано да ги следи сите трендови и да ги подобрува нивните производи и услуги за да може да ја одржи конкурентноста и со самото тоа растот и развојот на својата компанија.

– Маркетинг и промоција – Било да се работи за нов бизнис или продолжување на тековниот, бизнисот мора постојано да се промовира. Промоцијата и маркетингот може значајно да влијаат на вашиот буџет но истите се неопходни за запознавање и креирање на доверба на клиентите за вашите производи, а со тоа и раст и развој на вашиот бизнис.

4. Портфолиото на услуги и производи кои ги нудите е големо. Кој од производите/услугите најлесно успеавте да го развиете?

Непостои лесен начин за развој на производ и услуга. При развојот на нашите производи и услуги секогаш тргнуваме од нашата визија и мисија, да понудиме едноставност во интернет работењето и да вложуваме и развиваме производи и услуги кои ќе го забрзаат остварувањето на бизнис целите на нашите клиенти, а со тоа да обезбедеме раст и значајна нова вредност за – нашите клиенти, УКИОН и економијата во целост.

ukion2

5. Која е вашата препорака до бизнисите кои размислуваат за интернет продажба?

Сопствениците на малите бизниси имаат сериозно лоша навика се да изработуваат сами. Ова е невитален дел од малиот бизнис посебно во почетокот на работењето на компанијата кој одзема значаен ресурс – време. Навидум се изгледа лесно и едноставно, додека не заглавите во лавиринт од проблеми за кои ќе ви треба премногу време или стручна помош да ги решите. Времето е премногу вреден ресурс во бизнисот и иако за професионалец би платиле одредена сума пари, вас ви останува времето за она што го знаете најдобро, а тоа е развој и проширување на вашиот бизнис без дополнителни дистракции.
За разлика од малите бизниси, на средните и големите компании им се нуди можност со помали трошоци и вложувања и за многу кратко време да започнат интернет бизнис и да ја зголемат нивната продажба и приходи.

Денес, интернет продавница во Македонија може да поседувате веќе од 1240 денари / месечно + ДДВ – www.ukion.mk и доколку го споредите тој трошок со отворање на физичка продавница или со пропуштената можност (опортунитетен трошок) за унапредување на вашиот бизнис секако дека ќе се определите за платено и ефикасно UKION SHOPS решение.

6. Вашите простории во Скопје во моментов се во Seavus инкубаторот, какво е вашето искуство од работата во овие простории?

Seavus Инкубаторот е место каде што се генерираат идеи, каде може да се расте, каде можете да соработувате со млади претприемачи и да добиете значајно искуство и насоки од експертите од ИТ гигантот Seavus.

Покрај канцеларија во Охрид, УКИОН од неодамна ја прошири својата дејност со отворање на канцеларија во Скопје. Прв избор ни беше инкубаторот на Seavus бидејќи е неспоредливо подобар од останатите во поглед на искуството, техничката опременост и потенцијалите кој што ги нуди за развој на мал бизнис. Се надеваме дека ќе позитивното искуство и соработка со Seavus ќе продолжи и понатаму.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Интервју со Петер Скварча, извршен директор на Сава Осигурување

  Интервју со Петер Скварча, извршен директор на Сава Осигурување

  Денар: Се поактуелни стануваат темите поврзани со осигурувањето. Какво е вашето мислење? Каде е осигурувањето во Македонија, каде сте вие на пазарот? Одговор: Задоволни сме…

 • Интервју со Марија Михаилова – менаџер за контрола на квалитет во Макпрогрес Виница

  Интервју со Марија Михаилова – менаџер за контрола на квалитет во Макпрогрес Виница

  Макпрогрес е компанија која работи по највисоките стандарди за квалитет и безбедност на производите Денар: Како една од најголемите прехранбени индустрии на пазарот, која постојано…

 • Интервју со Оливер Димитровски, сопственик на групацијата ЊУ ВЕЈ Лимитед

  Интервју со Оливер Димитровски, сопственик на групацијата ЊУ ВЕЈ Лимитед

  Недвижностите сѐ уште се најсигурен избор за инвестиција Побарувачката и инвестицијата во недвижности сѐ уште се на високо ниво. Со експанзијата во градежништвото, постојано се…

 • Интервју со Миле Бошков, Претседател на Бизнис Конфедерација на Македонија

  Интервју со Миле Бошков, Претседател на Бизнис Конфедерација на Македонија

  Бизнис Конфедерација на Македонија со нови препораки за бизнис климата во земјата Денар:Бизнис Конфедерација на Македонија 15 години ја артикулира бизнис климата во земјава, што…

 • Интервју со Тони Трајанов, Главен извршен директор на Македонско кредитно биро

  Интервју со Тони Трајанов, Главен извршен директор на Македонско кредитно биро

  Денар: Кога е формирано Македонско кредитно биро и која е неговата функција? -Македонско кредитно биро (МКБ) е акционерско друштво основано на 24.12.2008 година од страна…

 • Интервју со Томе Пачаразлиев, дипл. машински инженер и сопственик на компанијата Транзит

  Интервју со Томе Пачаразлиев, дипл. машински инженер и сопственик на компанијата Транзит

  Разговор со Томе Пачаразлиев, дипл. машински инженер и сопственик на компанијата Транзит, која e една од првите фирми во Македонија која се занимава со увоз,…

 • Интервју со Ајхан Узун, Генерален Директор на Рамсторe Македонија

  Интервју со Ајхан Узун, Генерален Директор на Рамсторe Македонија

  Ајхан Узун: Поставувањето на високи стандарди и позиционирањето како лидер е голем предизвик Факт е дека никој не може да остане рамнодушен и да не…

 • Интервју со претседателот на ФФМ – Илчо Ѓорѓиоски

  Интервју со претседателот на ФФМ – Илчо Ѓорѓиоски

  Можеби во блиска иднина поради проектите кои ги реализирав ќе бидам означен како најлошиот, а можеби и како најдобриот претседател на федерацијата. Факт е дека…

 • Интервју со Никола Илиевски, Менаџер во A&Е Груп

  Интервју со Никола Илиевски, Менаџер во A&Е Груп

  Tonino Lamborghini е кафе кое е симбол на италијанската култура и традиција Денар: Првата асоцијација која ја добиваме кога ќе се спомене престижниот бренд Ламборџини…

 • Интервју со г. Глигор Цветанов, Извршен Директор на Макпрогрес ДОО Виница

  Интервју со г. Глигор Цветанов, Извршен Директор на Макпрогрес ДОО Виница

  Денар: Макпрогрес постои 26 години. Што е тоа што ја одржува компанијата, а што е тоа што ја движи напред? Целосната посветеност на менаџментот и…