Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    
Почетна » Вести од категорија » ЗДРАВЈЕ(Страна 286)

Како си ја уништуваме кожата?

Како си ја уништуваме кожата?

Еден од поедноставните начини да одредите дали е нешто добро за вас е да ја погледнете вашата кожа. Како најголемиот орган на телото, таа е директен приказ на она што го ставате на себе и во себе. 1. Заборавате да…

СЗО со нови препораки за шеќерот

СЗО со нови препораки за шеќерот

Светската здравствена организација (СЗО) разгледува донесување нови препораки во врска со дневната конзумација на шеќер. Според првичните извештаи, новите препораки за дневна конзумација на шеќер ќе ги ограничи на 50 проценти од досегашните препорачани количини. Тоа би значело дека максимално пет проценти…

Консумирајте соја за подобро здравје

Консумирајте соја за подобро здравје

Сојата припаѓа на мешункастите растенија, содржи многу хранливи вредности и многу поволно делува на нашето здравје. Сојата е едногодишно растение, како растителна врста под латинското име „Glycine max“ од семејството „Fabacea“. Се смета дека сојата потекнува од Кина и дека…

Здрава храна која може да предизвика здравствени проблеми

Здрава храна која може да предизвика здравствени проблеми

Постојат многу производи кои можат да го подобрат здравјето, но постојат и здрави намирници кои можат да предизвикаат одредени здравствени проблеми. 1. Компир – Иако секогаш не се вбројувал во здрава храна, компирот е всушност многу здрав. Тој содржи над 20 отсто дневна…

За подобро расположение каснете си…

За подобро расположение каснете си…

Најновите истражувања откриваат дека ниските темпертури и недостигот на сонце не се единствените причини зошто се чувствуваме лошо во ладните зимски денови, туку треба да се обрне внимание и на тоа што го јадеме. За подобро расположениe каснете си…. Депресија…

Внимателно со лебот!

Внимателно со лебот!

Лебот зазема голем дел од нашите оброци во денот, но дали е тоа само лоша навика или вие едноставно не можете без него? Без оглед на се, препорачливо е да ја намалите неговата консумација или ако сте во можност комплетно…

Како да ја задржите витката линија за време на празниците?

Како да ја задржите витката линија за време на празниците?

За време на зимските денови, многу лесно можеме да ја зголемиме тежината, особено поради многубројните празници кога знаеме да се опуштиме во празнувањето, не грижејќи се линијата. Но, токму  кога времето ќе се затопли, навистина е тешко да се поврати…

Неколку корисни зачини во борбата против болестите

Неколку корисни зачини во борбата против болестите

Внимателно одбраните зачини освен што може да го подобрат вкусот на јадењето, може и да ја зголемат неговата нутриционистичка вредност. Ви презентираме некои од зачините кои може да ги додадете во вашиот следен оброк, а со тоа да ја започнете…

Лоши навики кои сериозно ни го оштетуваат телото

Лоши навики кои сериозно ни го оштетуваат телото

Што е полошо за карлицата – два часа во автомобил или седум во канцеларија? Доживотни траги на телото подлабоко ќе ви остави времето минато зад воланот. Еве од што уште вашето тело сериозно се оштетува. 1. Премалку движење Слабата циркулација,…

Зошто е важен витаминот Е

Зошто е важен витаминот Е

Витаминот Е му помага на телото во борбата со канцерогените и срцевите заболувања и инфекциите. Тој го зајакнува имунолошкиот систем и помага во отстранувањето на респираторните проблеми. Една од функциите на витаминот Е е да го регулира нивото на витаминот…