Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    
Почетна » Вести од категорија » ЗДРАВЈЕ(Страна 249)

Кифоза – искривување на ’рбетот

Кифоза – искривување на ’рбетот

Кифозата, уште позната и под терминот грпка, е искривување на горниот дел од грбот. Малото искривување не е патолошко, но кога се работи за кифоза, тогаш тоа може да зафаќа агол од 50 степени. Кифозата може да биде незабележителна, но може да го…

Ако сакате да ослабете не правете ги овие вежби

Ако сакате да ослабете не правете ги овие вежби

Интензивните вежби кои ветуваат брзо губење на килограмите и брзо доаѓање до топ форма, нема да ви помогнат да ги изгубите масните наслаги. Тренинзите со висок интензитет кои го вклучуваат и краткото и интензивно трчање и интензивното возење на велосипед…

Знаци кои покажуваат дека диетата која ја спроведувате не е за вас

Знаци кои покажуваат дека диетата која ја спроведувате не е за вас

Интернет сајтовите се преполни со диети кои ветуваат дека со нивна помош ќе намалите 6-7 килограми неделно, многу од тие диети не одговараат за секое тело. Експертите предупредуваат дека не треба толку лесно да се започне со диета за брзо…

Мали промени кои водат до подобро здравје

Мали промени кои водат до подобро здравје

Чувствувајте се добро од утро до мрак со правилен избор на намирници, редовни медицински прегледи и правилна хигиена. Не е потрбно да ги промените сите животни навики за да живеете долго и да бидете здрави. Само мали промени можат да…

Прополисот како природен антибиотик

Прополисот како природен антибиотик

Научните истражувања во светски познатите лаборатории покажале дека прополисот има антибактериско, антивирусно, антитуморно, анаболичко, регенеративно и анестетичко дејство. Научно е докажано дека тој по своите својства е чист природен антибиотик. Помага во лекување на воспалителни процеси на органите за варење, респираторните и гинеколошките…

Напиток кој може да ви го промени животот (видео)

Напиток кој може да ви го промени животот (видео)

„Златното млеко“ е одличен, вкусен и неверојатно здрав напиток кој е особено погоден за консумирање во вечерните часови, а придобивките се извонредни! Главна состојка во овој рецепт е куркумата. Таа содржи куркумин, полифенол идентификуван како главна активна состојка која е…

Диета со црн патлиџан

Диета со црн патлиџан

За диетата со црн патлиџан се зборува дека е една од највкусните и најлесните моно-диети задржење. Трае 14 дена и тоа е оптимално време за постигнување најдобри резултати (по овој период доаѓа до застој во губењето на килограми). Е сега,…

Имате масна кожа на лицето? Еве како да се грижите за неа…

Имате масна кожа на лицето? Еве како да се грижите за неа…

Масната кожа на лицето е сјајна , со проширени пори и често со мозолчиња. Причините за масната кожа се различни – генетското наследство, неправилната исхрана, пореметувања на хормоналниот систем, употреба на неадекватни козметички препарати, неповолни временски услови ( жешко и…

44 лесни начини да согорите 100 калории

44 лесни начини да согорите 100 калории

Се што работите согорува калории  – дишењето, спиењето, стоењетo, како и сите останати активности кои ги вршите во текот на денот, и во кои помалку или повеќе уживате. Но што е потребно за да се потрошат само 100 калории? Можеби…

Диета со јајца

Диета со јајца

Диетата со јајца станала многу популарна кога неколку славни личности со помош на оваа диета успеале да изгубат многу килограми. Има тврдења дека поединци губеле и по 30 килограми за три месеци, а глумецот Адриан Броди изгубил 15 килограми подготвувајќи…