21 февруари, 2024
ПочетнаАВТОБИЗTecnicar Lavinia e првиот италијански автомобил на електричен погон (фото)

Tecnicar Lavinia e првиот италијански автомобил на електричен погон (фото)

lavinia

Италијанската компанија „Technicar“ моментално работи на развој на супер автомобил на електричен погон кој ќе може да постигне 300 km/h.

Oваа компанија чие седиште е на Сицилија, тврди дека го завршила дизајнот на електричното купе со високи перформанси кое ќе се нарекува „Lavinia“.

lavinia 1

Станува збор за модел кој ќе го карактеризира електромотор со моќ од 800 ks благодарејќи на кој забрзувањето до 100 km/h ќе го постигне за само 3.5 секунди, додека максималната брзина која може да ја развие ќе биде 300 km/h.

Моделот моментално е во фаза на развој, а се уште не познато кога во целост ќе биде готов. За дизајнот беше задолжен Џузепе Ферацано, додека објавените „3D“ цртежи ги изработи Анџело Граната.

lavinia 2

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП