петок, 2 декември 2022
ПочетнаНАЈНОВИ ВЕСТИСкоро 10 милиони евра ќе освои победникот на Лига Европа

Скоро 10 милиони евра ќе освои победникот на Лига Европа

evropa liga 38

УЕФА го објави наградниот фонд на турнирот кој е вториот по ранг кој го организираат на „Стариот континент“.

Секоја од 48-те екипи во групната фаза ќе добие по 1,3 милиони евра за влез, а тарифите за поени се 200 илјади евра за победа и 100 илјади за реми. Победникот во секоја група земе уште 400 илјади, а вторите тимови ќе земаат по 200 илјади евра.

Сумата од 200 илјади е приходот од учеството во 1/16 финалето, а 350 илјади евра чини пресметката во осминафиналето.

Четвртфиналистите ќе земат по 450 илјади евра, а полуфиналистите по 1 милион. Победникот на турнирот во својата каса ќе стави 5 милиони евра, а поразениот  2.5 милиони.

Значи максималниот приход на победникот на турнирот само од наградниот фонд е 9.9 милиони евра, а тука не е е пресметан износот кој ќе го добијат од телевизиските права.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП