понеделник, 6 февруари 2023
ПочетнаАВТОБИЗГрупацијата PSA амбициозна на домашен план

Групацијата PSA амбициозна на домашен план

fabrika psa

Францускиот производител „PSA Peugeot Citroen“ има во план да вложи 300 милиони евра до 2020-та година во својот производен центар во Милуз, а причината за тоа е модернизација на процесот на производство.

Оваа инвестиција е во склад со договорот за зголемување на конкурентноста, кој раководството на компанијата го потпиша со синдикатите, пренесуваат француските медиуми.

Меѓу останатото, „PSA“ вети дека во секоја своја домашна фабрика до 2016-та година ќе произведува по барем едно ново возило.

Погонот во Милузвработува околу седум илјади луѓе и во него моментално се произведува моделот „Сitroen C4“и„DS4“ во две верзии, како и еден мал модел „4×4 Peugeot 2008“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП