20 јули, 2024
ПочетнаКУЛТУРАПочина легендарниот актер Доналд Сатерленд

Почина легендарниот актер Доналд Сатерленд

Доналд Сатерленд, 88-годишниот актер кој постигна забележителни улоги во филмовите „Не се врти“ (1973), „MAS*H“ (1970) и „Клуте“ (1971) и серијалот „The hunger games“, тој почина во американскиот град Мајами по долго боледување, пишува The Guardian.

Во кариерата која траеше 60 години, Сатерленд одигра преку 190 улоги, што на филм што на телевизија. Неговите необични црти на лицето му овозможија да игра нетипични ликови, а подоцна во кариерата, токму поради овие улоги, уживаше во угледот на легенда на светскиот театар. Често прикажуваше ексцентрици, луѓе во психолошки кризи или негативци.

Никогаш не бил номиниран за престижниот Оскар, а никогаш не добил ниту една од главните награди за својата работа. Тој доби почесен Оскар во 2017 година.

„Со тешко срце ви кажувам дека мојот татко Доналд Сатерленд почина. Лично мислам дека е еден од најважните актери во историјата на филмот. Никогаш не се плашел од улога, добра, лоша или грда. Тој го сакаше тоа што го правеше и го правеше тоа што го сакаше и не можеше да бара повеќе од тоа, напиша неговиот син Кифер Сатерленд, исто така актер.

Сатерленд е роден во 1935 година во Канада. Студирал инженерство и глума, а во 1957 година се преселил во Лондон за да студира на Академијата за музика и драмски уметности во Лондон. По неколку мали улоги во британските телевизиски серии, Сатерленд доби улога во филмот „12 жигосани“. Тој филм стана хит и му овозможи да добие улоги во филмовите “MAS*H” и „Злато за храбрите“.

Филмовите во кои играше подоцна станаа значително порадикални. Меѓу нив, најпознат психолошки хорор е „Не врти се“ во режија на Николас Рог. Во тој филм играше со Џули Кристи, а неколку пати мораше да спомне дека неславната секс сцена од тој филм е инсценирана, а не вистинска.

Филмската уметност ги памети и неговите улоги во филмовите „Обични луѓе“ (1980), „Дваесеттиот век“ (1976), „Инвазија на телокрадци“ (1978), „Шпион наречен игла“ (1981) и „Вселенски каубојци“ ( 2000).

Сатерленд беше во брак три пати. Тој беше во брак со Лоис Хардвик од 1959 до 1966 година, со Ширли Даглас од 1966 до 1970 година и со Френсин Рацет во 1972 година.

Сатерленд има пет деца – близнаците Рејчел и Кифер Сатерленд со Даглас и синовите Росиф, Ангус Редфорд и Рог Сатерленд со Рацет.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП