23 јуни, 2024
ПочетнаСВЕТПресврт: Азов добива американско оружје

Пресврт: Азов добива американско оружје

Администрацијата на САД ја укина забраната за испорака на оружје за украинскиот националистички баталјон „Азов“, објави Вашингтон пост, повикувајќи се на Стејт департментот.

Како што се наведува, „Азов“ на тој начин ќе има пристап до истата американска воена помош како и другите единици на вооружените сили на Украина.

„Украинската 12-та бригада на специјалните сили „Азов“ беше тестирана за усогласеност со критериумите на Лихи акт имплементирани од Стејт департментот“, пишува весникот.

Законот забранува американска воена помош за странски единици за кои е утврдено дека извршиле сериозни прекршувања на човековите права. Стејт департментот објави дека „нема докази“ за такви прекршувања, пишува Вашингтон пост.

Инаку, командантот на специјалната украинска бригада „Азов“ Денис Прокопенко упати низа критики на сметка на претседателот на Украина Володимир Зеленски, пред се поради фактот што на бригадата сè уште и е забрането да прима американско оружје.

Тој на крајот на мај во објава на социјалните мрежи рече дека е одбиена петицијата за деблокирање на испораката на оружје и друга помош за „Азов“.

„Азов го бранеше Мариупол во 2022 година со ограничени ресурси и оружје. Ова е резултат на измените на американските закони кои се во сила од 2017 година, кои го блокираат обезбедувањето обука или други видови помош за Азов. И покрај фактот што „Азов“, повеќе пати, неговата професионалност и ефикасност се покажаа многупати, ширењето на руската пропаганда продолжува да придонесува за ограничување на пристапот на бригадата до модерното западно оружје“, рече Прокопенко.

„Кабинетот на претседателот на Украина двапати ги одби петицијата и жалбата. „Азов“ со крв ја докажа својата професионалност и решителност против руската агресија и во одбраната на земјата. Борците на „Азов“ секојдневно го бранат цивилизираниот свет и им треба поддршка за набавка на модерно западно оружје“, заклучи Прокопенко.

Баталјонот „Азов“ е формиран во 2014 година и оттогаш се бори на страната на вооружените сили на Украина. Борците на „Азов“ учествуваа во борбите за Маријупол пролетта 2022 година.

По предавањето во мај, во септември истата година, 215 „Азовци“ беа разменети за 55 руски војници и украинскиот политичар Виктор Медведчук.

Договорот беше постигнат со помош на Турција, каде што петте команданти на „Азов“ требаше да останат до крајот на конфликтот „под лични гаранции“ на претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Сепак, во јули 2023 година, тие се вратија во Украина. Во исто време, „Азов“ беше трансформиран во бригада и вклучен во Националната гарда на Украина, потсетува рускиот портал Спутник.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП