29 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗСе помалку има спортски компакти, „Ford“ најавува заминување на уште еден (ФОТО/ВИДЕО)

Се помалку има спортски компакти, „Ford“ најавува заминување на уште еден (ФОТО/ВИДЕО)

Според сегашните планови, „Ford Focus“ ќе се пензионира во 2025-та година. Тоа значи дека уште еден компактен спортски автомобил ќе ја напушти сцената во следната година.

„Ford Focus ST“ е последниот спортски компактен од Келн откако „Focus RS“ беше прекинат во 2018-та година.

Како и при првото појавување, новото издание на овој автомобил за 2025-та година балансира помеѓу тркачката патека и патот. Добро познатиот 2,3-литарски турбо четирицилиндарец се враќа на пазарот.

Со 280 ks и максимални 420 Nm под хаубата, „Focus ST Edition“ забрзува до 100 km/h за 5,7 секунди. Максималната брзина е 250 km/h.

Модификациите во областа на механичката основа се наменети за брзи промени на оптоварувањето и насоката.

Специјално развиената прилагодлива суспензија на „Ford Performance“ обезбедува правилно држење на патот, додека оптимизираните алуминиумски тркала од 19 инчи и пневматиците „Pirelli P Zero Corsa“ со високи перформанси ја одржуваат целата работа на вистинскиот пат.

Изданието „ST“ е исто така дарежливо кога станува збор за безбедноста и удобноста при возењето: пакет за помош на возачот, адаптивна контрола на патувањето, помош за слепите точки и многу повеќе.

Премиум звучниот систем „B&O“ го прави патувањето уште попријатно.

„Ford Focus ST Edition“ е достапен само како хечбек со 5 врати со шест-брзински мануелен менувач. Што се однесува до боите, тој доаѓа само во „Azura Blue“ со елегантен контраст на црна боја.

Цената сѐ уште не е позната, но најверојатно ќе биде повисока од актуелниот топ модел „Focus ST X“ кој во Германија чини 43.400 евра.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП