17 април, 2024
ПочетнаКУЛТУРАРод Стјуарт ги продаде правата на неговите песни

Род Стјуарт ги продаде правата на неговите песни

Британскиот музичар Род Стјуарт ги продаде правата за издавање и целиот каталог на неговите песни за речиси 100 милиони американски долари, објави во четвртокот Wall Street Journal.

Според овој американски деловен дневен весник, компанијата Iconic Artists Group за споменатата сума ги купила правата на каталогот на Стјуарт, како и одредени права за користење на неговото име и сличност.

Ова е втора голема продажба на права во светот на поп и рок музиката за помалку од една недела. Имено, Sony купи половина од правата на неговите изданија и песни од наследниците на Мајкл Џексон, чија вредност Њујорк Тајмс ја процени на 1,2 милијарди американски долари. Според порталот за музичка мрежа Билборд, Sony платил најмалку 600 милиони американски долари за половина од правата.

Пазарот за музички права е исклучително активен во последниве години, па легендарните музичари како Боб Дилан, Брус Спрингстин и Нил Јанг ги монетизираа своите каталози на песни.

Инвеститорите веруваат дека нивната инвестиција ќе се исплати повеќекратно во ера кога услугите за стриминг музика цветаат, имајќи предвид дека носителите на правата заработуваат пари од секое емитување на песни, продажба на албуми, употреба на музика за промотивни цели или во филмови и серии, кои е пропишано со законите за авторски права.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП