21 февруари, 2024
ПочетнаАВТОБИЗЕве кои модели потфрлија во „crash“ тестовите на „Euro NCAP“ во 2023-та...

Еве кои модели потфрлија во „crash“ тестовите на „Euro NCAP“ во 2023-та (ВИДЕО)

„Euro NCAP“, независната европска организација за спроведување на „crash“ тестови, ги објави новите резултати од своите тестови.

„Euro NCAP“ тестираше 11 возила за да го објави последниот тест. Беше откриено дека некои од нив, сепак, не успеале да ја добијат максималната оцена со 5 ѕвезди за безбедност и исправност.

Сепак, претставниците на организацијата предупредуваат дека електричните возила се претешки, а тоа може да има негативно влијание кога се во прашање сообраќајните несреќи. Тие во соопштението истакнаа дека генерално се задоволни од резултатите.

„Охрабрувачки е што повеќето од тестираните возила се електрични. Сепак, примерокот го одразува и загрижувачкиот тренд на побарувачката на клиентите за потешки, помоќни и повисоки автомобили, кои не само што ги загрозуваат другите, туку имаат негативно влијание и врз животната средина“, велат од „Euro NCAP“.

„Од овие 11 автомобили, само три се потешки од два тона. Само еден, „Smart #3“, се управува како семеен автомобил“, се додава во соопштението.

Генералниот секретар на организацијата, Мајкл ван Ратинген, рече дека „зголемувањето на масата на возила што го гледаме сега нема врска со безбедноста, туку со претпочитањето на клиентите за поголеми возила и електрификација, додека сè поголемите батерии се користат за потрошувачите да не се грижат за опсегот“.

На тестот, четири ѕвезди беа доделени на следните модели: „Honda ZR-V“, „VF8 VinFast“ и „Hyundai Kona“.

Останатите осум модели добија пет ѕвезди: „BYD Tang“ и „Atto3“, „Kia EV9“, „Mercedes EQE SUV“, „Xpeng G9“, „Volkswagen ID.7“, „петката“ на „BMW“ и „Smart #3“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП