21 февруари, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАСвиркачите тврдат дека ЦИА досега пронашла девет вонземски летала, од кои две...

Свиркачите тврдат дека ЦИА досега пронашла девет вонземски летала, од кои две се целосно недопрени

Американски разузнавачки агенти успешно пронашле и одзеле најмалку девет потенцијално вонземски летечки објекти, од кои две биле пронајдени целосно недопрени, открива британскиот таблоид Дејли Меил, повикувајќи се на изјави од неоткриени извори.

Тајните операции, наводно, биле организирани од Канцеларијата за глобален пристап (OGA), огранок на Дирекцијата за наука и технологија на ЦИА, основана во 2003 година. Изворите, за кои се вели дека се тајни за доверливи информации, ги детализираа различните околности околу пронаоѓањето на овие вонземски летала.

Што тврдат неименувани извори?

Има најмалку девет летала. Да беше пад, ќе беше голема штета за нив. Но, две од нив се целосно недопрени, изјави еден од неименуваните извори за британскиот таблоид.

ЦИА, наводно, користи софистициран систем за откривање неидентификувани летечки објекти (НЛО) дури и кога се покриени, тврдат истите извори. Според еден од неименуваните извори, тој систем им помага на специјалните воени единици на САД да ги спасат остатоците од беспилотните авиони кои слетале, паднале или биле соборени.

Друг извор ја опиша улогата на ОГА како олеснувач кој им овозможува на американските оперативци пристап до ограничените области низ целиот свет. Тие се многу снаодливи по тоа што можат да стигнат каде и да посакаат во светот, вели истиот извор опишувајќи ги можностите на ОГА.

Додека OGA првенствено се фокусира на операции кои вклучуваат нуклеарно оружје, соборени сателити или противничка технологија, некои мисии се вртат околу пронаоѓање и враќање на НЛО, кои американската влада сега официјално ги нарекува „неидентификувани аномални феномени“ (неидентификувани аномални феномени или UAP).

Задачата пред нас е едноставно да го ставиме под надзор и да ја заштитиме неговата тајност, нагласи еден од неименуваните извори. Тој објасни дека вистинското откритие го врши војската, но брзо се пренесува во приватни раце за да се избегне прекумерно водење евиденција.

Нема официјален коментар

Во координација со елитните единици како што се Делта Форс, тимовите на SEAL или Тимот за поддршка за нуклеарна итна помош (NEST), ОГА игра клучна улога во извлекување на потенцијално вонземските летала. JSOC и NEST, сепак, не одговорија на прашањата на британскиот таблоид на оваа тема.

ЦИА како „менаџер на портфолио“ – извор

Неименуван извор, исто така, откри дека ЦИА дејствувала како портфолио менаџер за операцијата за обновување по падот на НЛО. Собраните радиоактивни материјали се испраќаат до националните лаборатории на американското Министерство за енергетика, додека нерадиоактивни материјали и недопрени авиони, наводно, им се предаваат на изведувачите на одбранбената авијација.

По сведочењето на свиркачите во Конгресот, лидерот на мнозинството во Сенатот Чак Шумер го спонзорираше Законот за откривање на UAP, кој беше вклучен во Законот за овластување за национална одбрана од 2024 година во септември. Предлог-законот ја насочува владата да ги објави откриените технологии од непознато потекло и биолошки докази за нечовечка интелигенција.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП