16 април, 2024
ПочетнаАВТОБИЗ„Suzuki“ го претстави идниот „Swift“ (ФОТО)

„Suzuki“ го претстави идниот „Swift“ (ФОТО)

Јапонскиот производител „Suzuki“ го искористи саемот во Токио за да го претстави својот концептен модел „Swift“.

Иако засега е само концепт, хечбекот е дизајниран да покаже како ќе изгледа сериската верзија кога ќе излезе во продажба следната година.

Димензиите на хечбекот со 5 врати е должина од 3860 mm, ширина од 1695 mm, висина од 1500 mm и меѓуоскино растојание од 2450 mm. „Suzuki“ не сподели никакви други технички детали, но со оглед на многу блиската сличност на димензиите на концептот со димензиите на сегашниот „Swift“, веројатно е дека новиот производ ќе ја задржи истата платформа.

Според прелиминарните податоци во Јапонија, хечбекот ќе се продава со трицилиндричен мотор, во комбинација со 48-волтен стартер-генератор и „CVT“.

Надворешниот дизајн на „Swift“ е редизајниран додека го следи стилот на претходниот модел. Концептот се одликува со познати пропорции, но доби целосно нов дизајн на предниот дел, различни браници и линија за „рамо“, како и надградена технологија за осветлување.

Внатрешноста исто така е сериозно редизајнирана, делумно позајмувајќи се од другите сериски модели на „Suzuki“. Во принцип, ќе остане релативно едноставен и буџетски пристапен – на пример, концептот е опремен со аналогни инструменти, мал екран на медиумскиот систем и традиционална рачка на менувачот. На официјалната фотографија, можете дури и да видите слот за ЦД заедно со USB-порти.

Се очекува сериската верзија на новата генерација на „Suzuki Swift“ да дебитира пред крајот на оваа година. Поблиску до 2025-та година, „Suzuki“ ќе понуди и „напумпана“ верзија на моделот наречен „Swift Sport“.

Искуството на „Suzuki“ во развојот на компактни автомобили може да биде придонес на брендот во заеднички проект со „Toyota“. Според некои извештаи, двете компании веќе работат на создавање на мал електричен кросовер базиран на концептот „bZ Small Crossover“ на „Toyota“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП