26 февруари, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕЧетири знаци кои откриваат дека внесувате премногу кофеин во вашето тело

Четири знаци кои откриваат дека внесувате премногу кофеин во вашето тело

Утрата за повеќето се незамисливи без кафе. Но, прекумерното внесување на кофеин може да има несакани последици. Според диететичарите, постојат четири знаци дека треба да пиете помалку кофеин.

Висок крвен притисок

Пиењето повеќе од четири шолји кафе дневно може да доведе до скок на крвниот притисок. Во рок од половина час по пиењето кафе, чај, кока-кола или енергетски пијалок, крвниот притисок се зголемува, а ефектите може да се видат дури четири часа подоцна.

Чести одење во тоалет

Честото мокрење може да биде уште еден знак за прекумерна потрошувачка на кофеин. Поради честите одења во тоалетот, може да се дехидрираме, што може да предизвика главоболки.

Болки во стомакот

Земањето премногу кафе може да доведе до проблеми со варењето. Консумирањето кафе и чај е поврзано со симптоми на синдром на нервозно дебело црево, абдоминална болка и течна столица. Исто така, кофеинот може да го зголеми производството на стомачна киселина, што може да предизвика рефлукс и металоиди. Исто така, докажано е дека кофеинот има стимулирачки ефект врз дигестивниот систем, што може да доведе до стомачни проблеми.

Анксиозност

Кофеинот е стимуланс, поради што многу луѓе се чувствуваат нервозни и немирни откако ќе испијат уште неколку шолји кафе или лименка енергетски пијалок.

Повеќе од четири шолји кафе дневно се доволни за да предизвикаат чувство на нервоза, вознемиреност и забрзано чукање на срцето, велат диететичарите. Кофеинот го зголемува отчукувањата на срцето и количината на крв што го напушта срцето, што може да предизвика органите да работат побрзо. Исто така, ја зголемува активноста на мозокот, што може да придонесе за чувство на анксиозност. Покрај тоа, го нарушува спиењето, што може да го отежне контролирањето на анксиозните чувства, како што се грижата, стравот и стравот.

Ако забележите некој од овие симптоми, посетете го вашиот лекар и размислете да се префрлите на кафе без кофеин.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП