21 јуни, 2024
ПочетнаКУЛТУРАМик Џегер нема да им го остави целото богатство на своите деца:...

Мик Џегер нема да им го остави целото богатство на своите деца: „Сакам да направам нешто добро за светот“

Фронтменот на групата „Ролинг Стоунс“, познатиот пејач Мик Џегер, можеби нема да остави дел од своето наследство на своите деца. Имено, станува збор за пари од продажбата на каталогот на бендот, кои би можеле да одат во хуманитарни цели.

Зборувајќи за Wall Street Journal, Џегер рече дека не планира да го продаде каталогот на бендот по 1971 година, сугерирајќи дека наместо тоа би можел да оди во добротворни цели.

„На децата не им требаат 500 милиони долари за да живеат добро“, вели познатиот музичар, додавајќи дека ако одат во добротворни цели, „можеби ќе направи нешто добро во светот“.

Џегер има осум деца. Најстариот има 52, а најмладиот шест години. Најстариот Карис го доби во 1970 година со актерката Марша Хант. Втората ќерка Џејд (51) ја доби една година подоцна со поранешната сопруга Бјанка Џегер.

Пејачот имаше четири деца со актерката Џери Хол – ќерките Елизабет (39) и Џорџија Меј (31) и синовите Џејмс (38) и Габриел (25). Лукас (24) е роден во 1999 година додека беше во врска со манекенката Лусијана Гименез Морад, а во 2016 година го доби своето најмало дете Девера со кореографката и поранешна балерина Мелани Хемрик.

До денес, бендот сè уште ги нема авторските права на некои од нивните најголеми хитови.

Во опширното интервју, Џегер зборуваше и за тоа како ги препознава сличностите помеѓу сопственичките проблеми на Тејлор Свифт со нејзината етикета и раната музика на Ролинг Стоунс. Имено, бендот и до ден денес не ги поседува авторските права на некои од своите најголеми хитови.

„Индустријата беше толку во зародиш што ја немаше поддршката и бројот на луѓе кои би можеле да ве советуваат како сега. Но знаете, сè уште се случува. Мислам, погледнете што се случи со Тејлор Свифт! Навистина не ги знам деталите, но таа очигледно не беше среќна“, рече Џегер.

Ролинг Стоунс на почетокот на овој месец го објавија The Hackney Diamonds, нивниот прв албум по 18 години. Тие ја објавија и песната „Angry“, која исто така се наоѓа на неа, а деновиве бендот објави и дел од песната што ја снимија со Лејди Гага и Стиви Вондер.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП