21 април, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАОгромна казна за TikTok: Кинеската апликација мора да плати 345 милиони евра...

Огромна казна за TikTok: Кинеската апликација мора да плати 345 милиони евра за кршење на законите за приватност на ЕУ

Платформата TikTok е казнета со 345 милиони евра поради кршење на законите за приватност поврзани со употребата на личните податоци на децата во ЕУ, објави денеска регулаторното тело на Унијата одговорно за усогласување со прописите за заштита на приватноста.

Кинеската платформа, која се здоби со голема популарност меѓу тинејџерите ширум светот во последниве години, прекршила повеќе закони за приватност на ЕУ помеѓу 31 јули 2020 година и 31 декември истата година, соопшти регулаторот за заштита на податоците на ЕУ.

Портпаролот на TikTok изјави дека компанијата не се согласува со одлуката, особено со висината на казната.

Тие додадоа дека платформата воведе построги контроли и правила за родителски надзор откако започна истрагата на ЕУ, така што нејзините резултати не се релевантни.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП