27 февруари, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАОвој телефон има нешто што никој друг го нема

Овој телефон има нешто што никој друг го нема

За почеток, треба да напоменеме дека „OnePlus Ace 2 Pro“ доаѓа во две бои – црна и зелена.

Екранот е 6,7-инчен OLED со 1,5K резолуција, со стапка на освежување од 120Hz и осветленост од 1600 nits.

Интересно е што екранот ја има новата технологија на компанијата „Rainwater Touch Control“, која го решава проблемот со испотени и влажни прсти. Исто така, екранот има читач за отпечатоци, кој е поставен околу 2 cm повисоко од претходниот модел.

Смартфонот работи и на моќен чип Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, со до 24GB LPDDR5X RAM и до 1TB внатрешна меморија UFS 4.0. Исто така, ова ќе биде првиот смартфон во светот кој има 3D (тридимензионално) ладење, кое има свое посебно име – „Tiangong“.

Има и батерија од 5000 mAh, која поддржува полнење од 150 W, а „OnePlus“ треба да претстави и нов полнач GaN (Xiaomi веќе има еден) кој поддржува PD полнење од 45 W за лаптопи и конзоли за игри.

Поддршка за „UFCS“

Друга корисна ситница што ја има овој паметен телефон е поддршката за „UFCS“, што всушност е протокол за брзо полнење на телефони и на полначи од трети страни, односно други производители.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП