27 февруари, 2024
ПочетнаАВТОБИЗ„Alpine“ го претстави својот најскап автомобил - 140.000 евра (ФОТО/ВИДЕО)

„Alpine“ го претстави својот најскап автомобил – 140.000 евра (ФОТО/ВИДЕО)

Компанијата „Alpine“ го претстави новото ограничено издание на спортски автомобил „A 110 R“ за да ја прослави 100-годишнината од трката 24 часа Ле Ман. Наречено „A110 R Le Mans“, купето ќе се разликува од основниот модел само по тематски дизајнерски акценти, со 100 примероци што ќе бидат произведени.

Цената од 140.000 евра го прави автомобилот најскапата сериска модификација на овој модел, со нарачки отворени од денеска. Возилото се базира на стандардниот „A110 R“, кој чини најмалку 105.000 евра.

„Alpine A110 R Le Mans“ е ултралесна верзија на спортскиот автомобил со подесување на шасијата на патеката и подобрена аеродинамика, додека погонската група останува иста – 1,8-литарски турбо мотор со 4 цилиндри што развива 300 ks, поврзан со автоматски менувач со седум брзини.

Масовната употреба на јаглеродни влакна ја намалува тежината на 1.081 kg – 34 kg помалку од другите варијанти. Со овие измени автомобилот до 100 km/h забрзува за 3,9 секунди, а максималната брзина е 284 km/h.

Специјалната верзија ја задржува предната табла на моделот од карбонски влакна, покривот, капакот на моторот, задниот браник и тркалата. Автомобилот добива она што „Alpine“ го нарекува „Road & Track“ клинови, кои го прават автомобилот 5% поцврст, за поголема стабилност. Промени има и во поставувањето на суспензијата во споредба со стандардниот модел.

Главната тема на дизајнот е црна, бела и сина боја. Сините акценти се наменети за референца на традиционалните бои на Ле Ман – тоа се акцентите на карбонските тркала, клештите на сопирачките, тенката надолжна лента низ телото и амблемите на Ле Ман. „Крило ајкула“ е додадено на задниот дел, што е знак за тркачкиот „А480“. Седиштата се извезени со тематски дизајни, а на штитникот за сонце на специјалното издание е нанесен преглед на патеката Ле Ман со ласер.

Марката „Alpine“ се натпреварува во 24 часа Ле Ман со прекини од 1963-та година, а компанијата се подготвува да го претстави новиот хиперавтомобил „LMDh“ на овогодинешниот настан. „Alpine A110 R Le Mans Edition“ сега дебитира како почит на минатото и идното учество на брендот следната година со прототип на светски познатата трка на издржливост.

Купувачите на верзијата „A110 R Le Mans“ добиваат неколку дополнителни поволности. Ова е пристап до капацитетите на „Alpine Elf Endurance Team“ во 2024-та година и тие ќе можат да возат круг на Ле Ман утрото пред почетокот на трката.

Ова издание го следи „A110 R“ на Фернандо Алонсо, поранешниот Ф1 возач на производителот, лансиран минатата година по цена од 105.000 евра и ограничен на 32 примероци, колку што е бројот на победи на двократниот светски шампион.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП