недела, 10 декември 2023
ПочетнаЗДРАВЈЕОбрнете внимание: Еден од првите знаци на висок холестерол често се јавува...

Обрнете внимание: Еден од првите знаци на висок холестерол често се јавува ноќе

Холестеролот вклучува акумулација на масни наслаги на ѕидовите на артериите.

Современиот начин на живот, кој вклучува многу седење, е една од главните причини за покачен холестерол во крвта. Покрај тоа, недостатокот на физичка активност, нередовната и неправилна исхрана најчесто доведуваат до вишок маснотии во телото.

Холестеролот му е потребен на нашето тело во одредени количини. Тој игра важна улога во процесот на варење, производството на хормони и витамин Д. Овој елемент главно се наоѓа во храната од животинско потекло, но и во нашите клетки.

Но, доколку ги надмине дозволените вредности, може да биде исклучително опасно за нашето здравје. Вишокот холестерол има тенденција да се залепи на внатрешните ѕидови на крвните садови, што може да предизвика болести како што се мозочен удар, висок крвен притисок, атеросклероза, срцеви заболувања, болести на бубрезите итн.

Холестеролот вклучува акумулација на масни наслаги на ѕидовите на артериите.

– Тоа значи дека мускулите и другите ткива надвор од контракцијата немаат доволно добро снабдување со крв – објасни британскиот доктор Адам Стејтен. Во овој случај, се зголемува ризикот од PAD, т.е. периферна артериска болест.

-Тоа е истиот процес што доведува до срцев и мозочен удар, но кај PAD се зафатени артериите на нозете, а поретко на рацете – продолжи познатиот доктор.

Иако високите нивоа на холестерол не даваат јасни предупредувачки знаци и често се нарекуваат „тивок убиец“, британски Експрес пишува дека еден од знаците може да се појави и ноќе.

Според Клиниката во Кливленд, еден од првите симптоми на PAD може да биде болка, грчеви или непријатност во нозете, кои може да се појават во текот на ноќта.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП