вторник, 31 јануари 2023
ПочетнаКУЛТУРАХари пред објавувањето на мемоарите: Не сакам никого да повредам, но книгата...

Хари пред објавувањето на мемоарите: Не сакам никого да повредам, но книгата беше неопходна

Иако во својата автобиографија изнесува бројни непријатни детали за кралското семејство, принцот Хари во интервју за ITV изјави дека мора да ја претстави својата страна од приказната и дека не сака никого да повреди со тоа.

Првите објавени извадоци од мемоарите на Хари се закануваат со дополнително раслојување на кралското семејство. „Го сакам татко ми, го сакам брат ми, го сакам моето семејство и секогаш ќе ги сакам. Ништо што напишав во оваа книга не беше направено со намера да ги повредам или да им наштетам“, инсистираше Хари во едно од неговите неколку медиумски настапи пред објавувањето.

Тој нагласи дека се надева на помирување со семејството, но под услов да се утврди одговорност за преселбата во Калифорнија со сопругата Меган Маркл во 2020 година и нивното отуѓување од кралското семејство.

Хари смета дека неговата книга е „неопходна за да се утврдат историските факти“ и таа му носи „олеснување“.

Извадоците од книгата објавени досега, беа непланирани и објавени во јавноста во Шпанија и покажуваат дека принцот не поштеди речиси никого, особено не неговиот брат Вилијам, наследникот на кралот, кого веќе го критикуваше во документарната серија „Хари и Меган“ емитувана во декември на Нетфликс.

Немаше расизам

Хари го нарекува Вилијам сакан брат и заколнат непријател и го обвинува дека го соборил на земја за време на расправија во 2019 година. Причина за конфликтот била Меган, со која Хари се оженил една година претходно.

Тој исто така ги обвинува брат му и неговата сопруга Кејт дека имаат предрасуди кон Меган, американска актерка од мешана раса, поради што таа не била целосно прифатена во семејството.

Хари, исто така, ги обвинува другите членови на кралското семејство, нарекувајќи ги соучесници во написите што ги злоупотребуваат него и неговата сопруга.

Тој ја обвинува Камила, сопругата на неговиот татко, дека е единствената која можела да ги пренесе деталите од одредени приватни разговори до медиумите.

Во разговорот за ITV, Хари беше прашан и за интервјуто со Опра Винфри во 2021 година. Тој негираше дека го обвинил кралското семејство за расизам во тоа време бидејќи еден од членовите се сомневал во бојата на кожата на нивното неродено дете.

„По 38 години од мојата приказна што ја раскажуваа други, намерно искривени и манипулирани, се чинеше дека е вистинско време да ја поседувам и да ја кажам сам“, рече Хари во интервју за британскиот канал ITV, прикажано два дена пред официјалното објавување на книгата наречена „Spare“.

„Не, не го направив тоа. Британските медиуми го направија тоа“, рече тој.

Досега Бакингемската палата официјално молчеше за лавината од признанијата на Хари, но во британските медиуми веќе почнаа да се појавуваат деманти и коментари за написот. Сандеј тајмс, повикувајќи се на луѓе блиски до принцот Вилијам, пишува дека принцот од Велс е тажен, гори внатре и молчи за доброто на своето семејство и земјата.

Во едно претходно интервју за Си-Би-Ес, Хари откри дека тој и Вилијам во моментов не се во блиски односи и дека ниту тој не разговарал со својот татко долго време.

Топката на нивен терен

Хари не беше јасен за своите намери.

„Топката е на нивен терен“, рече тој за своето семејство.

„Не мислам дека тишината ќе ги подобри работите“, верува принцот, додавајќи дека се надева дека ќе разговара со нив, иако не мисли дека неговиот татко или брат ќе ја читаат книгата.

Книгата сведочи и за траумата предизвикана од смртта на неговата мајка во сообраќајна несреќа во Париз во 1997 година.

Во интервју за ИТВ, Хари рече дека „само еднаш заплакал, на нејзиниот погреб“, а во емисијата биле пуштени и извадоци од аудио верзијата на книгата, која самиот ја прочитал, како на пример делот каде што кажува како татко му му кажал за смртта на мајка му.

Британските медиуми од четвртокот ги пренесуваат реакциите на јавноста, од неверување поради степенот на блискост на одредени анегдоти како губењето на невиноста и употребата на дрога, до огорченост поради „фронталниот“ напад врз семејството.

Најмногу негодување предизвика најавата на Хари дека убил 25 талибански борци во Авганистан.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП