среда, 1 февруари 2023
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈА„Huawei“ претстави поевтин телефон на преклопување (ВИДЕО)

„Huawei“ претстави поевтин телефон на преклопување (ВИДЕО)

„Huawei“ го претстави телефонот „Huawei Pocket S“ во Кина. Тоа е втор телефон на компанијата со преклопување, по моделот „P50 Pocket“ од минатата година.

„Huawei Pocket S“ пристигнува со нешто намалени спецификации во однос на „P50 Pocket“, а тоа првенствено се однесува на процесорот.

„Pocket S“ доаѓа со голем екран од 6,9 инчи и е флексибилен OLED дисплеј со 2.790 x 1.188 пиксели. Нуди брзина на освежување од 120 Hz. На задната страна има и надворешен „капак“ дисплеј, со димензии 1,04 инчи.

Телефонот има сензор за отпечатоци од страната на рамката. На предната страна на камерата, има два сензори на задната страна: главен од 40 MP и ултра широк од 13 MP. На предната страна има селфи камера од 10,7 MP.

Сè се напојува со процесор Snapdragon 778G, во комбинација со 8GB RAM и простор за складирање до 512GB. Телефонот користи од батерија од 4000 mAh со поддршка за брзо полнење од 40 W.

„Huawei Pocket S“ ќе биде достапен во варијанти на „Mint Green“, „Gold Yellow“, „Rose Pink“, „Ice Crystal Blue“ и „Black“. Цените се околу 830 евра за моделот со 128 GB, варијантата од 256 GB чини околу 900 евра, додека најмоќниот модел од 512 GB чини околу 1040 евра (сите претворени од кинески јуани).

Засега не е познато дали и кога „Huawei Pocket S“ ќе стане глобално достапен и по која цена.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП