среда, 8 февруари 2023
ПочетнаКУЛТУРАСестрата на Северина: „Се одбранив од остар предмет и добив убодна рана...

Сестрата на Северина: „Се одбранив од остар предмет и добив убодна рана од агресивна и психички сомнителна личност“

Северина Вучковиќ во вторникот попладне ја пречека полицијата на аеродромот во Загреб. Причина била семејна расправија меѓу Северина и нејзината сестра Маријана во стан во Сплит, пред очите на нивната мајка.

Досега се објавени различни верзии. Откако нејзината сестра ја пријавила, Северина тврдела дека таа била нападнатата, а медиумите објавија фотографии на кои се гледаат повредите на пејачката. Мајката Ана застанала на страната на Северина велејќи дека Маријана фрлала низ станот.

ПР-от на Северина за инцидентот вели дека Маријана и ги скинала ланчињата на пејачката од вратот и и го скршила мобилниот телефон. Соседите во Сплит за медиумите изјавија дека Маријана се дерела во зградата и за малку ќе искрварела.

Сестрата Маријана Поповиќ за ТВ Дневник ја раскажала нејзината страна. Вели дека е во многу тешка состојба.

„Исклучително сум потресена од убиствениот инстинкт на семејно насилство и не сакам да ги коментирам платените и срамни написи од дотичниот ПР тим. Тешко е за семејството со некој кој долго време консумира разни наркотици и не сака да подлежи на психолошка поддршка и третман. Проституирајки ја својата личност медиумски на штета и имиџот на нејзиното семејство е уште еден девијантен психолошки пат на дотичната личност“, рече Маријана и продолжи со подеднакво обвинувачки тон.

„Постојано напаѓање на семејството, наставници, социјални работници, поранешни партнери… Тоа не е чиста глава, а претходните четири месеци институциите не преземаа ништо по моја уредно писмена пријава и предупредување. Затоа ова синоќа беше резултат на напад поради не согледување на овие последици врз мојата претходна пријава до социјалниот центар Максимир и директорката Јасна Цесарец, МУП Максимир и ДОРХ“, рече сестрата.

Маријана раскажа како во неколку наврати добивала заканувачки телефонски пораки. Таа вели дека ги доставила до сите институции.

„Ова сега е резултат на нивното невнимание. Им благодарам на државните институции, Министерството за внатрешни работи на Хрватска, јавниот обвинител ДОРХ, што се одбранив од остар предмет и добив убодна рана од агресивно и психички сомнително лице. Да прободете член на семејството и да не повикате брза помош е намерата со која дошла да го направи тоа. Сиромашна земја е кога дозволува вакви луѓе вака јавно да се однесуваат“, заклучи Маријана Поповиќ.

Адвокатката на Северина Јасминка Билош синоќа изјави дека Северина не е уапсена и е на слобода. Таа даде изјава во полиција во врска со кривичната пријава што против неа ја поднесе нејзината сестра. А Северина ќе поднесе кривична пријава против сестра си.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП