вторник, 31 јануари 2023
ПочетнаКУЛТУРАПочина актерот Митко Апостоловски

Почина актерот Митко Апостоловски

Македонскиот актер Митко Апостоловски почина на 67-годишна возраст.

„Денеска нѐ напушти доајенот на македонското глумиште, долгогодишниот член на НТБ, актерот со единствен стас и глас – Митко С. Апостоловски. Неговата исклучителна харизма со која пленеше од сцената уште долго ќе ја паметиме“, објави Народниот театар во Битола.

Апостоловски дипломирал на отсекот за драмски глумци на Вишата музичка школа во Скопје, потоа една година работел во Народниот театар во Битола и 15 години во Народниот театар во Куманово, а од 1995 пак во битолскиот театар.

Меѓу многуте улоги во театар, ТВ и на филм се и во филмовите „Големата вода“, „Трето полувреме“, „Година на мајмунот“ „Јас сум од Титов Велес“, „До балчак“ и други.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП