четврток, 18 август 2022
ПочетнаЗДРАВЈЕКонзумирајте ги овие намирници за подолг и поздрав живот!

Конзумирајте ги овие намирници за подолг и поздрав живот!

Следните седум намирници набавете ги и консумирајте ги почесто, бидејќи со нивната консумација, ќе го спречите и намалите ризикот од бројни болести.

Авокадо

73_avokado

Маслото во внатрешноста на авокадото се бори против слободните радикали, кои предизвикуваат рак, исто така, авокадото може да биде добро и како маска за лице.

Цимет

Посипете цимет преку вашата овесна каша и ќе го одржите ниското ниво на шеќер во крвта.

Пченка

pcenka-500x272

Пченката е богата со растителни влакна, кои се борат против ракот на дебелото црево

Цвекло

Пијте секојдневно 250 мл сок од цвеко доколку сакате да го зајакнете здравјето, крвта и да го намалите притисокот.

Јајца

jajcapojadok5446

Јадете јајца, особено жолчката, за да спречите појава на деменција.

Кафе

Кафето нема само да ве разбуди во утрото, туку и ќе го намали ризикот за појава на рак за 21 процент.

Просо

proso1-1024x682 (1)

Просото е богато со триптофаном, кој го намалува ризикот за појава на депресија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП