26 февруари, 2024
ПочетнаКУЛТУРАДи Каприо мрази еден од неговите филмови толку многу што го забрани...

Ди Каприо мрази еден од неговите филмови толку многу што го забрани неговото прикажување

„Волкот од Волстрит“, „Фати ме ако можеш“, „Жал“, „Кошаркарски дневници“ се само дел од неверојатните филмови во богатата филмографија на Леонардо ди Каприо. Сепак, има еден филм што тој го снимил и за кој веројатно никогаш не сте слушнале, бидејќи актерот поминал повеќе од 20 години обидувајќи се да го спречи да го види светлото на денот.

Don’s Plum се смета за најлошиот филм во прославената холивудска кариера на овој 47-годишен актер. Импровизираниот црно-бел инди филм ја раскажува приказната за група 20-годишници кои секоја сабота навечер се собираат на вечера во Лос Анџелес за да разговараат за несреќите во нивните животи.

Со Кевин Коноли и Тоби Мегваер во главните улоги, филмот е снимен за неколку дена помеѓу 1995 и 1996 година, една година пред Ди Каприо да стане светска ѕвезда благодарение на неговата улога во „Титаник“. Но, интересно е што филмот е забранет да се прикажува во САД и Канада, пишува „Њујорк пост“.

Режисерот на филмот, Р.Д. Роб, поднесе тужба од 10 милиони долари против Ди Каприо и Мегваер. Во депозитите поднесени како дел од тужбата од 1998 година, актерите тврдеа дека никогаш немале намера проект како задача на филмското училиште да стане игран филм. Тие исто така тврдеа дека филмот го снимиле како услуга и добивале само 500 долари дневно и верувале дека ќе се прикажува само на независни филмски фестивали.

Набргу откако Ди Каприо се прослави, Мегваер беше избран да го глуми суперхеројот Спајдермен, што го поттикна режисерот на филмот Р.Д. Роб да организира состаноци со дистрибутери со надеж дека неговиот филм ќе допре до пошироката публика.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП