вторник, 27 септември 2022
ПочетнаКУЛТУРАИзбран најпрофитабилниот актер - со 63 филма заработил 5,7 милијарди долари

Избран најпрофитабилниот актер – со 63 филма заработил 5,7 милијарди долари

Семјуел Ел Џексон е најпрофитабилниот актер во Холивуд, според новото истражување.

Истражувањето, спроведено од TicketSource, ја состави животната заработка на филмовите со најголема заработка во Америка од најголемите холивудски актери во изминатите 25 години за да дојде до најпрофитабилните.

Со вкупно 5,7 милијарди долари од вкупно 63 филмови, Џексон е прогласен за најпрофитабилен актер во Холивуд.

Роберт Дауни Џуниор е на второ место со 5,4 милијарди од 43 филма, а на второ место е Скарлет Јохансон со 5,2 милијарди од 32 филма.

Останатите во првите десет се Том Хенкс, Бредли Купер, Харисон Форд, Крис Еванс, Том Круз, Крис Хемсворт и Зои Салдана.

Во однос на највисокиот просечен приход за нивните филмови, Леонардо ди Каприо е на врвот на листата со 97,5 милиони долари на бокс офисот за секој негов филм. Анџела Басет е втора со просечни 97,1 милиони долари, а ја прати Џим Кери со 96,4 милиони долари.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП