23 февруари, 2024
ПочетнаАВТОБИЗ„Volkswagen“ покажа со што ќе го замени „Passat“ (ФОТО/ВИДЕО)

„Volkswagen“ покажа со што ќе го замени „Passat“ (ФОТО/ВИДЕО)

Германскиот производител „Volkswagen“ го претстави седанот „Concept ID. Aero“, кој следната година ќе стане сериски модел и ќе биде достапен на големите пазари ширум светот како замена за „Passat“.

Електричниот автомобил донекаде го повторува концептот на „I.D. Vizzion“ од 2018-та година, бидејќи сериската верзија ќе го носи името „ID.7“. Како и другите модели во семејството „ID“, концептуалниот „ID. Aero“ е исто така изграден на платформата „MEB“, а една од нејзините карактеристични карактеристики е недостатокот на традиционални рачки на вратите.

За седанот е најавена батерија од 77 kW/h, која благодарение на нискиот коефициент на отпор од 0,23 ќе обезбеди автономија од над 600 km. Засега „Volkswagen“ не ги открива техничките карактеристики на моделот, а се очекува да биде достапен во различни погонски варијанти – со еден или два електромотори.

Првиот електричен седан на „Volkswagen“ е обоен во светло сина металик, во контраст со сјајниот црн покрив. Пигментот содржан во бојата создава златен сјај при одредено осветлување. Предниот и задниот дел го покажуваат карактеристичниот мотив „саќе“, а наместо вообичаените рачки на вратите, поставени се светлосни ленти чувствителни на допир. Не е соопштено дали ќе останат на сериската верзија.

Познато е дека сепак, „Volkswagen ID. Aero“ ќе се нуди како глобален модел, а негови главни пазари ќе бидат Кина, Европа и Северна Америка. Првите два електрични седани ќе бидат пуштени во продажба во втората половина на 2023-та година, а набргу потоа ќе бидат пуштени во продажба во САД.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП