понеделник, 27 јуни 2022
ПочетнаДИЕТИПаметна диета: Вака сигурно ќе ги намалите килограмите

Паметна диета: Вака сигурно ќе ги намалите килограмите

Оваа диета се базира на препораките на нутриционистите и докторите дека секое слабеење поголемо од десет проценти од телесната тежина не е здраво. На секој килограм телесна маса можете да внесете 25 калории. Со помош на оваа диета, за три недели ќе изгубите 10 проценти од вашата тежина.

За време на диетата можете да пиете кафе или чај без шеќер, а од маслата можете да користите само ладно цедено маслиново масло. Лебот, запршките и многу солените нешта не се препорачуваат.

Мени за првата и третата недела:

Прв ден: зеленчук по избор, без ограничувања

Втор ден: варено месо по избор

Трет ден: ориз или палента

Четврти ден: млечни производи со намалена масленост

Петти ден: јајца (на било кој начин)

Шести ден: овошен ден (свежо овошје)

Седми ден: протеински ден (месо или риба)

Мени за втората недела:

Прв ден: зеленчук и варено месо

Втор ден: месо со зеленчук

Трет ден: ориз со зеленчук

Четврти ден: млечни производи со намалена масленост (може да се конзумираат и јајца, салати или овошје)

Петти ден: јајца (може да се консумира и овошје и јогурт)

Шести ден: свежо овошје

Седми ден: протеински ден (печено месо или риба по избор)

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП