25 јули, 2024
ПочетнаАВТОБИЗЃоковиќ е „мајсторот“ во Рим – шеста италијанска титула по победата над...

Ѓоковиќ е „мајсторот“ во Рим – шеста италијанска титула по победата над Циципас

Новак Ѓоковиќ имаше фантастичен камбек во вториот сет, за со 6:0/7:6(5) да го совлада Стефанос Циципас во финалето на Мастерс 1000 турнирот во Рим, за да потврди дека полека ја враќа формата пред одбраната на титулата на Ролан Гарос во Париз.

Ова беше 1.001 победа во кариерата на светскиот број 1 и негов 87. АТП трофеј (од кои дури 38 на Мастерс турнирите), откако претходно го потврди првото место на АТП листата.

Во реприза на минатогодишното финале во Париз, Ѓоковиќ го „збриша“ Циципас во првиот сет, освојувајќи го само за половина час со 6:0. Грчкиот тенисер се стабилизираше на почетокот на вториот сет, кога повее со 2:1, а потоа со брејк стигна до 4:1 предност. Кога изгледаше дека тој ќе израмни на 1:1 по 5:2 водството, Ѓоковиќ врати со брејк, за да израмни на 5:5, пред во тај-брејкот да ги искористи сите грешки на противникот и да забележи победа.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП