петок, 27 мај 2022
ПочетнаЗДРАВЈЕДетокс напиток кој согорува масти и го забрзува метаболизмот

Детокс напиток кој согорува масти и го забрзува метаболизмот

Комбинацијата од овие состојќи е одбрана за да ви помогне во согорувањето на мастите, да го забрза вашиот метаболизам и ефикасно да се избори против дијабетесот и нискиот крвен притисок.

Со правилниот избор на намирници можете да го забрзате вашиот метаболизам и да го согорите вишокот масти.

Ова е рецептот за ефикасниот детокс напиток:

Состојки:

1 лажица цимет

2 лажици јаболков оцет

1 лажица мед

2 лажици лимонов сок

1 чаша вода

Подготовка: Ставете ги сите состојки во блендер и добро измешајте ги. Консумирајте го напитокот секое утро на празен стомак. Резултатите ќе бидат неверојатни.

Што треба да знаете за состојките:

Сокот од лимон има алкален ефект на вашето тело и помага во регулацијата на pH и ви помага да го избалансирате шеќерот во крвта. Најважно е дека содржи витамин Ц.

Јаболковиот оцет е полн со добри бактерии и ензими. Содржи оцетна киселина, која го намалува крвниот притисок до 6 проценти. Доколку користите житарки во исхраната, тие исто така можат да ви помогнат.

Медот може да се користи и за слабеење. Со векови бил користен за лекување на рани, а исто така и за срцето, кожата, и гинеколошките болести. Една лажица мед дневно може да биде од голема помош за да ги загубите килограмите, ја намалува болката во грлото, па дури може и да ги смири нервите. Тој содржи ензими кои го зајакнуваат вашиот метаболизам и го стимулираат процесот на варење, што помага во слабеењето.

Циметот е еден од најдобрите антиоксиданти на планетата. За балансирање на шеќерот во крвта, тој е број еден зачин во светот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП