среда, 1 февруари 2023
ПочетнаАВТОБИЗ„Renault“ го повлекува и караванот „Talisman“

„Renault“ го повлекува и караванот „Talisman“

„Renault“ го прекина производството на својот модел „Talisman“ за европските пазари. Причината е ниската продажба на седанот и караванот, кои се сериозно инфериорни по популарност во однос на кросоверите.

Така, „Talsiman“ ја следеше судбината на „VW Passat“, чие производство беше прекинато на почетокот на оваа година. Сепак, Германците не ја напуштија караван верзијата на популарниот модел, додека Французите ја напуштија.

„Renault Talisman“ излезе на пазарот во 2015-та година, а во 2020-та година претрпе голем ремонт. Во тоа време, опсегот на мотори на седан и караван вклучуваше 1,3-литарски бензински турбо мотор со 160 ks, кој стана алтернатива на 1,6-литарскиот мотор со 225 ks.

Моделот се нудеше и со дизел агрегати со моќност од 120 до 200 ks, но никогаш не доби хибриден погон, кој „Renault“ го нуди за своите други нови автомобили. На „Talsiman“ не му помогна ниту проширувањето на опремата пред 2 години, која вклучуваше дигитална табла со инструменти и систем за автономно движење од втор степен.

Склопните линии што ги објави „Talisman“ во погоните на „Renault“ ќе ги користи новиот „SUV“ на марката, „Austral“, кој ќе биде претставен следната недела. Кросоверот ќе користи надградена верзија на модуларната „CMF“ платформа и на тој начин технички ќе биде максимално унифициран со „Nissan Qashqai“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП