14 јули, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОTОП 25 ракометни трансфери ова лето

TОП 25 ракометни трансфери ова лето

nikola

Летото 2013-та година ќе биде запаметено како едно од најинтересните на европскиот ракометен пазар. Многу големи играчи ги променија своите клубови меѓу двете сезони, и тоа од повеќе причини.

Атлетико Мадрид, Цимос Копер и Чеховски Медведи банкротираа, а како нови ракометни сили се издвоија ПСЖ и Вива Киелце, но и уште неколку други клубови кои направија големи промени во своите лиги и во регионот во кој се натпреваруваат.

Поради големите промени за време на „летниот пазар“, реномираната ракометна интернет страна направи листа од 25-те најдобри летни ракометни трансфери, наместо традиционалните десет.

Топ 25 ракометни трансфери:

1. Никола Карабатиќ (Екс-ан-Прованс – Барселона)

2. Игор Вори (Хамбург – ПСЖ)

3. Даниел Нарсис (Кил – ПСЖ)

4. Кирил Лазаров (Атлетико Мадрид – Барселона)

5. Тјери Омејер (Кил – Монпеље)

6. Јоан Канељас (Атлетико Мадрид – Хамбург)

7. Момир Илиќ (Кил – Веспрем)

8. Жулиен Агинагалде (Ателтико Мадрид – Килеце)

9. Марсин Лијевски (Хамбург – Висла)

10. Ивано Балиќ (Атлетико Мадрид – Вецлар)

11. Габор Чашар (Веспрем – ПСЖ)

12. Расмус Лауге Шмид (Силкеборг – Кил)

13. Јохан Сјостранд (Алборг – Кил)

14. Ксавиер Бараше (Атлетико Мадрид – Сен Рафаел)

15. Тимур Дибиров (Чеховски медведи – Вардар)

16. Сергеј Горбок (Чеховски медведи – Рајн Некар Ловен)

17. Павел Атман (Динамо Минск – Металург)

18. Борут Мачковшек (Цеље – Хановер)

19. Алекс Душебајев (Арагон – Вардар)

20. Хенрик Тофт Хансен (Силкеборг – Хамбург)

21. Алберт Рокас (Барселона – Колдинг)

22. Јуре Доленц (Горење – Монпеље)

23. Жарко Марковиќ (Гепинген – Хамбург)

24. Никола Манојловиќ (Копер – Рајн Некар Ловен)

25. Фахрудин Мелиќ (Горење – ПСЖ)

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП