29 март, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОРекордерот Роналдо го спаси Јунајтед, срамотен пораз за Барса, Јуве пак е...

Рекордерот Роналдо го спаси Јунајтед, срамотен пораз за Барса, Јуве пак е силен!

Јувентус го крена моралот во тимот, по 1:0 победата над европскиот шампион Челси (која можеби требаше да биде и поубедлива) за совршен старт на Лигата на шампионите, што не може да се каже за Барселона, која вторпат во два меча загуби со 3:0, овојпат на гости кај Бенфика.

Кристијано Роналдо во својот рекорден 178. меч во Лигата на шампионите го постигна побединичкиот гол за Манчестер јунајтед да победи со 2:1 против Вилјареал, додека Баерн Минхен го декласираше Динамо Киев со 5:0.

На „Олд Трафорд“, пак, продолжи неубедливата игра на Манчестер јунајтед, која на крајот падна во вода поради неверојатното победничко сценарио на Кристијано Роналдо. Во првото полувреме тие имаа среќа што Давид де Хеа е во фантастична форма, спасувајќи најмалку два гола, пред Пако Алкасер да ги донесе Вилјареал во водство во второто полувреме. Алекс Телес, кој игра на местото на повредениот Лук Шо, постигна прекрасен гол за израмнување, пред на сцена да стапи Роналдо во 95. минута од мечот.