14 јуни, 2024
ПочетнаЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕНајскапото суши во светот

Најскапото суши во светот

sushi2

Најскапото суши во светот чини 1.978 долари (91 800 филипински пезоси). Дело е на филипинскиот готвач Анџелино Аранета.

Тоа се пет парчиња нигири суши, прелиени со бисери и дијаманти, а сите се завиткани во 24-каратно злато.

sushi3

За нивното подготвување се користи 12-годишен италијански оцет, јапонски ориз, посебни видови на шеќер и вода, норвешки розов лосос и неговиот кавијар, краставица, манго, паштета, морска краставица и ракови.

Украсени се со 12 бисери, кои можете подоцна да ги продадете. Не треба да ги заборавиме и африканските дијаманти.

sushi4

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП