четврток, јануари 20, 2022
ПочетнаЗДРАВЈЕЗаштитете го срцето и крвните садови: Ова се три „убијци“ на холестеролот!

Заштитете го срцето и крвните садови: Ова се три „убијци“ на холестеролот!

Британската докторка Дебора Ли состави листа од три прехранбени производи кои ќе ви помогнат брзо да го намалите нивото на холестерол во крвта, а со тоа и ризикот од срцеви и кардиоваскуларни заболувања.

Како што објасни, зголеменото ниво на холестерол најчесто се поврзува со навиките во исхраната, но во некои случаи причината може да биде и бубрежна болест, недоволна функција на тироидната жлезда, дебелина, анорексија, консумирање цигари или големи количини алкохол, како и прекумерна сол во исхраната.

Храната која го зголемува нивото наа холестерол вклучува масно месо, колбаси, колачи, сирења и десерти. Сепак, како што советува докторот, не треба целосно да се откажете од нив, туку само да го ограничите внесот.

Како прв чекор во борбата против високиот холестерол, британскиот доктор препорачува замена на заситените масти со незаситени. Исхраната може да вклучува ореви, маслиново и масло од сусам, мешунки, црвена риба и живина.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП