петок, 31 март 2023
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАНајмоќниот мобилен телефон во светот: Објавен е првиот мобилен телефон со 20GB...

Најмоќниот мобилен телефон во светот: Објавен е првиот мобилен телефон со 20GB RAM меморија

Експертите зад овој уред посебно нагласија дека за ова достигнување е користена специјална технологија за фузија.

Паметните телефони стануваат се помоќни, но сепак воодушевуваат со промените на кои сме сведоци од година во година. Како и последниов во кој ZTE претстави уред со 20GB RAM меморија! Не можеме да најдеме такво нешто ниту во повеќето компјутери.

Станува збор за моделот Axon 30 претставен на 28 јули и засекогаш ќе биде снимен како првиот паметен телефон со Android со 20 GB RAM меморија. Но, треба да се напомене дека сеуште има „но“ во целата приказна и не е за фрлање.

Експертите зад овој уред посебно нагласија дека за ова достигнување е користена специјална технологија за фузија, која ги интегрира RAM-от и ROM-от, со што се создаваат дополнителни можности во однос на меморијата.

Поконкретно, кога се користат процедурите SWAP и ZRAM, податоците се компресираат и се создава дополнителна работна меморија, која првично не постои на уредот. Барем не директно. Ова е случај и со Axon 30, кој доаѓа со 12 GB RAM меморија, но по ажурирањето обезбедено од ZTE, се создадоа уште 8 GB, „извлечени“ од неискористениот ROM дел, пишува ICTbusiness.

Со ова достигнување, Axon 30 сигурно има повеќе предности. Станува збор за паметен телефон со OLED екран од 6,92 инчи, со резолуција од 1080 × 2460, со фрекфенција на освежување од 120Hz. Има капацитет од 256 GB и има 7nm Snapdragon 870.

Можеби најмоќниот детал, дури и позначаен од специјалната технологија што ја „проширува“ работната меморија, е предната камера под екранот. ZTE веќе претстави такво нешто и во моментов е единствениот на пазарот што може да се пофали со таква технологија.

Несреќата е што ZTE е под американски санкции, исто како и Huawei, така што повеќе не е присутен надвор од Кина и неговата околина. Со самото тоа, она што го прави добро оди под радарот. За жал, она што го нуди Axon 30 е навистина освежувачко и сигурно ќе им донесе на другите производители поголем интерес од (потенцијалните) корисниците.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП