27 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОНов тежок пораз за Вардар за крај на неубедливата сезона во ЛШ

Нов тежок пораз за Вардар за крај на неубедливата сезона во ЛШ

Вардар уште еднаш беше декласиран од стариот познајник, унгарскиот Веспрем, овој пат со 39:30 на гости за потврда на елиминацијата во осмина-финалето на ЕХФ Лигата на шампионите, каде што влезе кога ЕХФ реши сите тимови што беа во групната фаза да влезат меѓу најдобрите 16.

Вардарци тргнаа израмнето со Веспрем до 6:6 пред домаќините да се одвојат и да направат пет гола разлика на полувремето (20:15). Во второто полувреме оваа разлика порасна и на 10 гола разлика за конечен пораз со девет гола разлика.

Поранешниот вардарец Данил Шишкарев беше најефикасен за Веспрем со 6 гола, колку што имаше и Андреас Нилсон. Капитенот Стојанче Стоилов постигна пет гола за Вардар, колку што имаше и Тимур Дибиров, а по четири имаа Чупиќ и Шеваљевиќ.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ, ОСМИНА-ФИНАЛЕ, 2. МЕЧ

Мешков Брест – Мотор Запорожје 08.04, прв меч 30:32

Веспрем – Вардар 39:30 (20:15), прв меч 41:27, вкупно 80:45

Претходно одиграни натпревари

Кјељце – Нант 31:34, прв меч 25:24, вкупно 56:58

Алборг – Порто 27:24, прв меч 29:32, вкупно 56:56, Алборг има повеќе постигнати голови на гости

Кил – Пик Сегед 33:28, прв меч 33:28, вкупно 66:56

Барселона – Елверум 39:19, прв меч 37:25, вкупно 76:44

Флензбург – ППД Загреб вториот меч нема да се игра, прв меч 36:30

Пари Сен-Жермен – Целје 08.04, прв меч 37:24