Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

Ги имате овие проблеми? Еве како да ги излекувате со помош на храната…

Време: 09:36

Датум: септември 14, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Дали знаевте дека во борбата против депресијата, неплодноста и проблемите со концентрацијата може да ви помогне токму паметниот избор на храната која ја внесувате?

Ако ве мачи лошо расположение, кршлива коса или проблеми со кожата, не мора веднаш да посегнувате по таблетите.

Тајната на здравиот живот лежи во правилната комбинација на храна во вашата чинија. Проблемите со опаѓањето на косата, на пример, може да бидат предизвикани од недостаток на цинк, железо и протеини, а тие во нашето тело не се внесуваат само преку таблетите туку со правилна и здрава храна.

Депресија

Проблемите со расположението и недостатокот на концентрација лежат во недоволната количина на витамин Д во организмот. Квасецот, двопекот, тестото, грашокот, гравот, спанаќот, лососот и општо рибните производи се тие кои го подигаат нашето расположение. Освен тоа, смоквите и бананите се исто така познати како „Mood food”.

Плодност

Пред и за време на бременоста жените треба да јадат што е можно повеќе храна која содржи витамини А (црвен и зелен зеленчук), E (растително масло) и B12 (месо, риба, јајца) како и фолна киселина. За да ги придвижат сперматозоидите, мажите треба да внесуваат што повеќе цинк (месо и морски плодови), кој го поттикнува создавањето на хормонот тестостерон.

Губење на сексуалната желба

Витамините E, C, калциумот и магнезиумот се клучни за создавањето и управувањето со сексуалните хормони. Овошјето (пред се бобинките), аспарагусот, млечните производи и лешниците се познати по своето афродизиско дејство.

Концентрација

Колинот е познат како обновувач на нервите, а се наоѓа во јајцата, лососот и брокулата. Помагаат и витамините B1 (млеко, живина), омега-3 масните киселини и антиоксидантите како портокали, пиперки, лешници и маслиново масло, затоа што ја подобруваат и поттикнуваат комуникацијата помеѓу мозокот, мускулите и нервите.

Коса и кожа

Кромидот, житните производи, јачменот и ротквицата содржат цела палета витамини, калциум и хранливи состојки кои го зајакнуваат коренот на косата и ја прават цврста и сјајна. Не ги избегнувајте, туку обидете се да ги вметнете што почесто во вашето мени. Надворешната убавина – доаѓа од внатре.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

  Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

  Забава во градината со соседите, игра со внуците или пак можеби прв состанок со новата љубов? Дури и на зрела возраст, нашиот секојдневен живот може…

 • Додадете го овој зачин во јогуртот: Ќе ги изгубите килограмите и ќе го уништите лошиот холестерол

  Додадете го овој зачин во јогуртот: Ќе ги изгубите килограмите и ќе го уништите лошиот холестерол

  Научниците овој ефект го објаснуваат со тоа што овој зачин содржи изобилство од фитосфероли кои имаат способност да го апсорбираат холестеролот, а содржи и материи…

 • Напиток од три состојки кој топи килограми

  Напиток од три состојки кој топи килограми

  Состојките на овој неверојатен напиток можеби нема да ви се допаднат многу, но тој се покажа како делотворен пијалок кој го тестирале многумина и линијата…

 • Зошто некои народи се повитки од другите?

  Зошто некои народи се повитки од другите?

  Цел свет верува дека Французинките се витки, а облините на бразилските жени го привлекуваат вниманието на цела планета. Која е тајната на нивниот изглед? Ви…

 • Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Чајот од преградите во внатрешноста на оревот делува против запушувањето на коронарните артерии, срцевите болести и температурата. Стеснувањето на коронарните артерии често е резултат од…

 • Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Овој напиток има мноштво благодети за здравјето, но покрај тоа помага и за одржување на посакуваната телесна тежина и одлично делува на кожата. Семето од…

 • Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Еве што се лекува оваа комбинација… Болно грло Ослободете се од болката во грлото така што во чаша топла вода ќе помешате една лажица сок…

 • Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Овој природен препарат благотворно влијае на целиот организам, а многу едноставно се подготвува… Овој лек го одржува оптималното здравјето на целиот организам – ги чисти…

 • Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Доколку страдате од вишок масти, тогаш овој рецепт е одличен за вас… Поради брзиот начин на живот, лошата исхрана и недостатокот на физичка активност зголемените…

 • Откријте ја новата Цевитана со вкус на лимон и ѓумбир

  Откријте ја новата Цевитана со вкус на лимон и ѓумбир

  Светот на вкусови на Витаминка е збогатен со уште еден нов производ. Новата Цевитана експлодира со цитрусен вкус кој е зачинет со ѓумбир, влевајќи свежина…