Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

Хигиената на прво место: Работи кои никако НЕ смеете да ги делите со други лица

Време: 08:54

Датум: август 8, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Хигиената секогаш треба да ви биде на прво место, за да го сочувате вашето здравје и здравјето на луѓето околу вас.

– За почеток немојтее да го делите сапунот со други, без оглед дали станува збор за обичен или антибактериски. Имено, пената на сапунот може да не се исуши целосно по користењето и да содржи бактерии кои ќе ја заразат наредната личност која ќе го користи.

– Било кој предмет кој е во допир со косата не би требало да го делите. Меѓу таквите се четките за косакацигата или капите.

– Освен тоа, делењето на антиперспирант никако не треба да го практикувате, бидејќи на тој начин можете да ги пренесете бактериите кои предизвикуваат непријатни мириси. Особено избегнувајте ги ролоните.

– Маскаратакарминот и други средства за разубавување, чувајте си ги за себе. Преку шминката може да се пренесе некоја инфекција. Иако шминката во себе содржи одредени конзерванси, чија цел е да ги уништат бактериите, подобро е да не ја делите со други.

– Ретко кој правилно ја дезинфицира грицкалката или турпијата за нокти, па така на неа остануваат многу бактерии и габи. Доколку случајно со грицкалката за нокти ја поткачите и кожата, отворате место преку кое тие можат да се пренесат.

– Исто така не би требало да ги делите ниту пијалоците, бидејќи бактериите кои предизвикуваат херпес, менингитис, вирус, воспаление на грлото лесно се пренесуваат ако чашата од која пиете не е само ваша.

– На ист начин однесувајте се и кон обетките или слушалките, бидејќи со нивното делење со други лица сериозно можете да си го загрозите здравјето.

– Обувките треба да бидат само ваши и на никој друг, не ги раменувајте со никого. Постојат премногу габични инфекции поради кои може да изгубите и неколку прсти од вашето стапало.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Намирници за здрав вид

  Намирници за здрав вид

  Многу често луѓето го земаат видот здраво за готово, па започнуваат да мислат за здравјето на очите дури откако ќе започнат да имаат проблеми со…

 • Непријатели на нашите заби…

  Непријатели на нашите заби…

  Освен одржувањето редовна хигиена на забите и устата, постојат уште неколку работи на кои треба да се обрне внимание, како избегнувањето на одредена храна, пишува…

 • Излечете ги цистите и миомите со помош на оваа магична билка

  Излечете ги цистите и миомите со помош на оваа магична билка

  Луѓето порано верувале дека оваа билка ја штити куќата од удар од гром, пожар, болести, вештерки и вампири. Но, ова е и природен лек за…

 • Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

  Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

  Забава во градината со соседите, игра со внуците или пак можеби прв состанок со новата љубов? Дури и на зрела возраст, нашиот секојдневен живот може…

 • Додадете го овој зачин во јогуртот: Ќе ги изгубите килограмите и ќе го уништите лошиот холестерол

  Додадете го овој зачин во јогуртот: Ќе ги изгубите килограмите и ќе го уништите лошиот холестерол

  Научниците овој ефект го објаснуваат со тоа што овој зачин содржи изобилство од фитосфероли кои имаат способност да го апсорбираат холестеролот, а содржи и материи…

 • Напиток од три состојки кој топи килограми

  Напиток од три состојки кој топи килограми

  Состојките на овој неверојатен напиток можеби нема да ви се допаднат многу, но тој се покажа како делотворен пијалок кој го тестирале многумина и линијата…

 • Зошто некои народи се повитки од другите?

  Зошто некои народи се повитки од другите?

  Цел свет верува дека Французинките се витки, а облините на бразилските жени го привлекуваат вниманието на цела планета. Која е тајната на нивниот изглед? Ви…

 • Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Чајот од преградите во внатрешноста на оревот делува против запушувањето на коронарните артерии, срцевите болести и температурата. Стеснувањето на коронарните артерии често е резултат од…

 • Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Овој напиток има мноштво благодети за здравјето, но покрај тоа помага и за одржување на посакуваната телесна тежина и одлично делува на кожата. Семето од…

 • Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Еве што се лекува оваа комбинација… Болно грло Ослободете се од болката во грлото така што во чаша топла вода ќе помешате една лажица сок…