Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

Пет неверојатни работи кои ги прави вашиот мозок додека спиете

Време: 08:49

Датум: јули 30, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Спиењето е активност која е многу важна за здравјето и општото добро на секој човек. Интересно е дека поминуваме четвртина од својот живот во спиење, но всушност никогаш не е објаснето зошто спиеме.

Знаеме дека после спиењето сме полни со енергија и дека сонот го подобрува нашето расположение, но што поточно се случува во мозокот додека одмараме?

Како што се чини, нашиот мозок додека спиеме е се, само не мирен.

Еве што се случува во нашата глава за време на сонот:

1. Донесува одлуки

Мозокот процесира информации и се подготвува за акција во текот на сонот, ефективно одлучувајќи додека е без свест, покажаа најновите истражувања. Ова го покажа студијата во журналот „Кјурент Бајолоџи“ која докажа дека мозокот се стимулира во текот на сонот и користи информации кои му се на располагање за да донесе одлука во будна состојба.

2. Креира и чува спомени

Додека спиеме мозокот формира нови спомени, ги храни оние старите и ги врзува оние новите со некои стари сеќавања.

3. Прави креативна врска

Во текот на спиењето мозокот креира некои нови врски и така ги поврзува наизглед далечните врски кои доведуваат до целосно нови идеи.

4. Ги чисти токсините

Серијата студии кои се направени покажаа дека спиењето, за мозокот е како чистење на куќа. Истражувачите од Универзитетот во Рочестер докажаа дека оштетените молекули во мозокот се чистат во текот на спиењето.

5. Учи и потсетува како да се извршат психичките задачи

Мозокот ги складира информациите во долготрајна меморија преку интервали на сонот кои испраќаат силни фрекевенции до мозокот. Овој процес е посебно важен за нашите моторички способности како што се возењето, држењето тениски рекет, вежбање на танцови движења итн.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Хигиената на прво место: Работи кои никако НЕ смеете да ги делите со други лица

  Хигиената на прво место: Работи кои никако НЕ смеете да ги делите со други лица

  Хигиената секогаш треба да ви биде на прво место, за да го сочувате вашето здравје и здравјето на луѓето околу вас. – За почеток немојтее…

 • Се повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

  Се повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

  Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. Станува збор за ризици коишто можат…

 • Асимптоматските случаи имаат иста количина на вирус како и оние со симптоми

  Асимптоматските случаи имаат иста количина на вирус како и оние со симптоми

  Асимптоматските случаи на ковид-19 носат иста количина на вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да ги идентификува и изолира…

 • Совети за долг живот

  Совети за долг живот

  Покрај физичките активности, здравата исхрана и добриот сон, постојат неколку начини за да го разубавите секојдневието и да живеете подолго и поквалитетно. Доктор Дејвид Б. Агус од калифорнискиот…

 • Колку е здрав јаболковиот оцет

  Колку е здрав јаболковиот оцет

  Јаболковиот оцет е богат со многу витамини и минерали, односно А, Б, Ц, флуор, фосфор, калциум, магнезиум, натриум и железо и содржи 13 есенцијални аминокиселини…

 • Позитивниот став го продолжува животот

  Позитивниот став го продолжува животот

  Истражувањето спроведено врз пациенти со срцеви болести го поврзало позитивниот став со подолг животен век. Холандски и дански научници од универзитетот во Тиблург и Оденсе користеле…

 • Овие намирници ги заменуваат лековите

  Овие намирници ги заменуваат лековите

  Природното си е природно. Понекогаш сe што треба да направите за да ја излекувате главоболката, да го намалите стресот или да ги смирите стомачните тегоби…

 • Ладна изворска вода – идеален придружник на секое патување

  Ладна изворска вода – идеален придружник на секое патување

  Летото е совршено за прошетки и авантури во ваше сценарио, а флашираната вода е незаменлив дел од секое патување, независно дали станува збор за кратка…

 • Откриено зошто COVID-19 предизвикува губење на чувството за мирис

  Откриено зошто COVID-19 предизвикува губење на чувството за мирис

  Губењето на чувството за мирис претставува еден од најчестите и најраните симптоми на COVID-19, а група американски научници тврди дека ја пронашла причината за оваа…

 • Кој носи маска, тој мие и раце

  Кој носи маска, тој мие и раце

  Научниците утврдиле дека луѓето кои носат маска применуваат и други заштитни мерки против ширење на коронавирусот, како што е миење на раце, пишува Guardian. Тоа…