Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

Позната е цената на новиот „Audi A3 Sedan“ (ФОТО+ВИДЕО)

Време: 22:06

Датум: јули 29, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

„Audi“ пред почетокот на продажбата на новата „А3“ лимузина ја објави цената и нови фотографии од овој модел.

Втората генерација на „Audi A3 Ѕedan“ дебитираше пред неколку месеци, а овој автомобил наскоро ќе пристигне и во европските продажни салони.

Новиот „A3 Sedan“ e со 4.500 mm подолг од претходникот за 4 cm, додека меѓуосовинското растојание остана непроменето и изнесува 2.637 mm.

Возилото е пошироко за 20 mm од претходно (1.820 mm), a висината е зголемена за 10 mm (1.430 mm).

Од компанијата соопштија дека на почетокот на продажбата на купувачите ќе им бидат понудени два турбо-бензинци и два туроб-дизели.

Основниот бензинец за погон ќе користи трицилиндарски 1.0-литарски „TFSI“ со 110 KS и мануелен 6-брзински менувач.

Помоќниот бензински агрегат е 2.0-литарскиот „TFSI“ со 150 KS. Oвој модел покрај мануелниот менувач ќе се испорачува и со седумстепен автоматски „S tronic“ со двојно квачило.

Кога станува збор за дизел верзиите, купувачите на располагање ќе имаат 2.0-литарски „TDI“ со 116 и 150 KS.

Помоќната дизел верзија ќе биде достапна исклучиво со споменатиот „S tronic“ менувач.

Новиот „Audi A3 Sedan“ во Германија има цена од 27.000 eвра, колку што чини основната безинска верзија со трицилиндарски мотор.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Cadillac“ го претстави првиот електричен „SUV“ (ФОТО/ВИДЕО)

  „Cadillac“ го претстави првиот електричен „SUV“ (ФОТО/ВИДЕО)

  Американскиот производител на луксузни автомобили објави фотографии од концептот „Lyriq“, како најава на идниот сериски „SUV“ модел на електрична енергија. Кога пред десетина години „Tesla“…

 • Ова досега не сте го виделе: Вака изгледа внатрешноста на гумата додека возите автомобил(видео)

  Ова досега не сте го виделе: Вака изгледа внатрешноста на гумата додека возите автомобил(видео)

  Јутјубер од каналот „Warped Perception“ вели дека добил барање од гледачите да сними како изгледа внатрешноста на гумата во текот на возењето, и веднаш му…

 • Полска се буди: Пристигнуваат два модерни електрични автомобили (ФОТО/ВИДЕО)

  Полска се буди: Пристигнуваат два модерни електрични автомобили (ФОТО/ВИДЕО)

  Иако Полска е голем производител на автомобили, станува збор за фабрики на странски компании, па веста дека во оваа земја ќе се произведуваат возила од…

 • Tоп 10: „Golf“ потворно најпродаван, „Clio“ му „дише во врат“

  Tоп 10: „Golf“ потворно најпродаван, „Clio“ му „дише во врат“

  Откако во еден момент францускиот модел беше најбаран во Европа, „VW Golf“ на крајот на првата половина од 2020-та сепак ја дочека на првото место.…

 • Најсилниот „Mustang“ доби повеќе моќ

  Најсилниот „Mustang“ доби повеќе моќ

  Компанијата „Shelby American“ го најави претставувањето на пакет модификации за најмоќната верзија на „Ford Mustang – Shelby GT500“. Благодарение на нив, V8 моторот на спортското…

 • Веќе 230.000 луѓе го имаат нарачано новиот „Ford Bronco“

  Веќе 230.000 луѓе го имаат нарачано новиот „Ford Bronco“

  Неодмана претставениот „Ford Bronco“ го привлече вниманието на голем број луѓе, а тоа го потврдија и од компанијата со тоа што веќе имаат 230.000 нарачки…

 • „Audi: Секој нов „RS“ модел ќе биде електрифициран

  „Audi: Секој нов „RS“ модел ќе биде електрифициран

  Според зборовите на Ролф Михл, директорот за маркетинг и шеф на продажба во „Audi“, сите идни „RS“ модели ќе бидат електрифицирани. Михл во интервју за…

 • „Sony“ тестира електричен автомобил (ВИДЕО)

  „Sony“ тестира електричен автомобил (ВИДЕО)

  Компанијата „Sony“ многумина изненади на годинешниот „CES“ претставувајќи прототип на електричен автомобил. „Sony“ претходно имаше направено прототип со цел да ја покаже својата технологија во…

 • „Mercedes“ го подобри „AMG GT“ кој сега има 530 „коња“ (ФОТО)

  „Mercedes“ го подобри „AMG GT“ кој сега има 530 „коња“ (ФОТО)

  Откако ја претстави екстремната „Black Series“ верзија, „Mercedes“ направи подобрувања и на основната верзија на својот суперспортски автомобил. Основната верзија „Mercedes-AMG GT“, ако за модел…

 • Volkswagen во минус 800 милиони евра во првата половина од годината

  Volkswagen во минус 800 милиони евра во првата половина од годината

  Германскиот Volkswagen (VW) објави денеска дека во првата половина на 2020 година забележал оперативна загуба од 800 милиони евра (940 милиони американски долари) поради големиот пад…